Kgfb: február 1-jétõl új szabály lépett életbe
2014.02.05
Tavaly ismét csökkent azoknak az autósoknak a száma, akik az év végi átkötési idõszakban biztosítót váltottak. A Magyar Biztosítók Szövetsége (MABISZ) elõzetes adatai szerint a 2013-as kampányban – a segédmotoros kerékpárok nélkül - mintegy 435 ezerre tehetõ a váltók száma, ebbõl 310 ezer személyautóval rendelkezõ magánszemély.

A statisztikák szerint évrõl évre csökken azoknak az autósoknak a száma, akik a kötelezõ gépjármû-felelõsségbiztosítási (kgfb) kampányban élnek a biztosításváltás lehetõségével. Az elmúlt három évben ez a szám a harmadára zsugorodott: 2010-ben 1,3 millió kötelezõ gépjármû-felelõsségbiztosítási szerzõdést mondtak fel, 2011-ben 1,03 milliót, 2012-ben már csak 724 ezret. A tavalyi kampányban pedig ennél is csaknem 300 ezerrel kevesebbet.


„A kgfb-biztosítót váltók számának évek óta tartó csökkenése nem meglepõ, hiszen az utóbbi években az autósok döntõ többsége legalább egyszer már váltott biztosítót. Nagyrészük ezzel jelentõs díjkedvezményt realizált, így a további, még esetleg elérhetõ, legfeljebb 1-2 ezer forintos díjcsökkenésért már jóval kevesebben vállalják a váltással járó ügyintézést” – magyarázza Molnos Dániel, a MABISZ fõtitkára.

Mint ismert, 2013 januárjától a biztosítók már év közben is módosíthatják az új szerzõdõk számára kialakított tarifákat, így ha a piaci helyzet alapján úgy döntenek, évente többször is módosíthatják tarifáikat. A jogszabályi elõírások szerint azonban ezt 60 nappal a díj életbelépése elõtt meg kell hirdetniük.

Új viszont a szabályozásban, hogy Nemzetgazdasági Minisztérium módosított rendelete alapján 2014. február elsejétõl a biztosítók az ügyfelek kártörténete alapján kialakított tarifák meghatározásánál nem csupán a bonus-malus besorolást vehetik figyelembe, hanem egyéb korrekciós tényezõket is alkalmazhatnak. Ez a gyakorlatban például azt jelentheti, hogy egy régóta kármentes autós a B10-es besorolás felett is kaphat további kármentességi kedvezményt.

Az autósok kártörténetét a 2010-ben létrehozott Központi Kártörténeti Nyilvántartó Rendszer (KKNYR) tartja nyilván. Az információs adatbázis a legfrissebb adatok szerint jelenleg 11,8 millió adatot tartalmaz, amelybõl 4,036 millió élõ szerzõdés.