A legforgalmasabb, berendezésekben akár százmilliós összegek is megfordulnak havonta, míg a legkevésbé forgalmas ATM-ekbõl alig 2-3 millió forintot veszünk csak ki hasonló idõtávon – derül ki a TrezEx Hungária Zrt. közel 400 bankautomata forgalmi adatait vizsgáló belsõ felmérésébõl.
Továbbra is jelentõs a készpénz szerepe a hazai lakosság vásárlási tranzakcióban, a készpénz forrását pedig az esetek döntõ többségében az ATM-ek jelentik. Habár a válság elõtti szintet még nem érte el a bankautomatákból évente felvett készpénz mennyisége, lassan emelkedik a berendezésekbõl kivett összeg mennyisége. A 2011-es mélypontot követõen, amikor 4990 milliárd forintot vett fel a lakosság az ATM-ekbõl, már 2012-ben és tavalyelõtt is 5200 milliárd forint körül alakult az automaták forgalma.
„Lassan visszaáll az ATM-es készpénzforgalom az átlagosnak nevezhetõ évi 5200 milliárd forintra. Jó eséllyel azonban még éveknek kell eltelnie ahhoz, hogy ez az érték megdöntse a 2008-ban mért 5720 milliárd forintos forgalmat” – mondja a várható trendekrõl Kárpáti Balázs, a TrezEx Hungária Zrt. vezérigazgatója. Szerinte a növekedéshez minimális mértékben fog hozzájárulni az ingyenes készpénzfelvétel 2014. február 1-jei bevezetése. „Ez az intézkedés elsõsorban bizonyos kényelmet jelent a lakosságnak, de jellemzõen nem befolyásolja a szokásokat. Legalábbis ezt látni az eddigi adatok alapján, habár egy az ATM-es készpénzforgal om szempontjából hagyományosan gyengébb hónapból hosszú távú következtetéseket levonni még nem lehet” – teszi hozzá.
Az ATM-ek forgalmi adatait vizsgálva a Trezex Hungária Zrt. szakértõi azt tapasztalták, hogy óriási különbségek vannak a legforgalmasabb és a legkevésbé használt ATM-ekbõl kivett összegek között. „A legfrekventáltabb helyekre telepített berendezésekbõl közel 400 millió forintot vesznek fel az emberek havonta. Ám ez a berendezések alig 1 százalékát jelenti. Akadnak ugyanakkor olyan készülékek is, amelyekbõl alig 2-3 millió forintnyi kivét történik hasonló idõtávon” – mondja Kárpáti Balázs, az ATM-üzemeltetéssel és készpénz-logisztikai szolgáltatásokkal foglalkozó, teljesen magyar magántulajdonban lévõ vállalat vezérigazgat&oa cute;ja.
A magyarországi ATM-ek közül átlagos vagy annál nagyobb forgalommal bírnak a bankfiókokban elhelyezett berendezések. „Ennek elsõdleges oka az, hogy a lakosság megszokta, hogy a pénzintézete saját automatáit használja készpénzfelvételre, illetve a pénzügyeit is bankjában intézze. Szerepet játszik ezeknek az ATM-eknek a népszerûségében ugyanakkor az is, hogy általában egy zárt, ezért alapvetõen biztonságosabb környezetben találhatók” – mondja a vezérigazgató.
Nagyobb forgalmat bonyolítnak még az elsõsorban fõvárosi közlekedési csomópontokban telepített berendezések és a nagyobb bevásárlóközpontokban elhelyezett ATM-ek is. Ez utóbbiak esetében megfigyelhetõ, hogy a vidéki nagyvárosokban fõleg ezeknek a kihasználtsága kiugró. „A legkevésbé forgalmas berendezések a valamilyen üzleti érdek miatt telepített ATM-ek. Tipikusan ilyennek számítanak a hotelek, fürdõk, vállalatok és hivatalok közelébe vagy épületébe telepített berendezések, amelyeket egy meghatározott célcsoport kiszolgálására üzemeltetnek” – mutat rá Kárpáti Balázs.
2014.02.20
Nem csökken a készpénz iránti igény, a tavalyihoz hasonlóan idén is várhatóan 5200 milliárd forint felett alakulhat az ATM-es készpénzforgalom, ami körülbelül 120-125 millió kártyahasználati alkalmat jelenthet. Havi átlagban 420-450 milliárd forint fordul meg a hazai ATM-ekben, ennyi pénzt vesznek fel a magyarok országosan az automatákból.