Európában a legjobb nyugdíjasnak lenni!
2014.03.24
A világon a legjobb dolguk az európai nyugdíjasoknak van, a top tízbõl nyolc európai ország - derül ki a francia Natixis pénzügyi szolgáltató csoport összeállításából. A listát Svájc, Norvégia és Ausztria vezeti, majd Svédország és Ausztrália következik – írja a Napi.hu.

Jó hírként értékelhetõ, hogy a globális nyugdíj-jóléti rangsorban Magyarország a legjobban teljesítõ egyharmadban van, ráadásul két fokozatott javított is pozícióján: a 43. helyen végzett a 150 ország között - igaz, az indexérték 1 százalékponttal romlott.

A globális nyugdíjazási indexet (Global Retirement Index - GRI) húsz indikátor alapján számolja a Natixis, amiket négy alindexbe csoportosít.

A nyugdíjaskori egészségi állapotot jelzõ mutatóban a születéskor várható élettartamot, az egy fõre jutó egészségügyi kiadásokat, az ezer lakosra jutó orvosok és a kórházi ágyak számát, valamint a nem biztosított egészségügyi kiadásokat összegzik.

Az anyagi jólétet mutató alindexben az egy fõre jutó, vásárlóerõ-paritáson számolt nemzeti jövedelem, a jövedelmi egyenlõtlenségek alakulása, valamint a munkanélküliség jut szerephez.

Az életminõséget jelzõ mutató a megelégedettséget, boldogságot, valamint a környezeti állapotot tükrözi.

A finanszírozási alindexszel a befektetési környezetet, a függõségi rátát (vagyis azt, hogy hány aktívra hány nyugdíjas eltartott jut), az inflációt, az adókat, a kamatokat, a nem teljesítõ banki hitelek arányát, az államadósság szintjét, valamint az intézményi háttér erõsségének összességét fejezik ki. A kutatási jelentés megjegyzi: az tükröz igazán egészséges demográfiai helyzetet, ha 10 dolgozóra egy idõs eltartott jut, míg 2:1 alatti arány pontenciálisan fenntarthatatlannak számít. A rossz hír ennek kapcsán az, hogy jelenleg Magyarország ezen a határon billeg, hiszen négymillió foglalkoztatottra kétmillió öregségi nyugdíjas jut.

A magyar nyugdíjasoknak - ha hinni lehet a Natixis számainak - régiós összehasonlításban nincs okuk az örömre. A volt szocialista országok közül több messze megelõzött minket, Csehország még a top 20-ba is bekerült, a 14. helyezett Kanada és a 15. helyen álló Franciaország mögött. A hazai nyugdíjasok a szlovén (21. hely), sõt, a szlovák (22.) idõseket is irigyelhetik, de Lengyelország 30. helyével is elégedettek lehetnének. Románia a 48. helyre futott be, de az anyagi jólét terén jobb helyezést ért el, mint Magyarország.

Hazánk az egyes almutatók tekintetében a legjobb eredményt - 78 százalék - az egészségi indexben érte el, míg a finanszírozás és az életminõség indexe csak 56 százalék lett. Érdekes, hogy az amúgy a globális listán a 48. helyen álló Románia az anyagi jólétet mérõ index esetében 74 százalékos értékkel a 27. helyen végzett, Új-Zéland és Franciaország között.