Az új Polgári törvénykönyv alapján, ha egy társaság vezetõ tisztségviselõje a jogviszonyával összefüggésben harmadik személynek kárt okoz, a károsulttal szemben a társasággal egyetemlegesen felel. Az eddig megjelent vélemények ezt a szabályt úgy értelmezik, hogy a vezetõk személyes fenyegetettsége nagymértékben megnõ, hiszen az ilyen kárért eddig kifelé (harmadik személyek felé) csak a vállalkozás felelt. Már több biztosító speciális biztosításokat is kidolgozott e felelõsség kivédésére.
Az ügyvédi iroda szerint az új szabályozás semmiképpen nem jelenti azt, hogy innentõl kezdve a cég által okozott minden kárért vagy tartozásért felelõs lenne a vezetõ tisztségviselõ is.
Bár az új Ptk. szövege többféle értelmezésre ad lehetõséget, vélhetõleg a helyes értelmezés az, hogy az egyetemleges felelõsség csak ritka és különös esetekben jelentkezhet – magyarázzák a szakértõk. Ilyen az, amikor a vezetõ egy szerzõdéses viszonyon kívül saját cselekményével okoz kárt, de nem a társaság mûködésével vagy irányításával kapcsolatosan teszi azt.
A vállalatirányító (céggel egyetemleges) felelõssége csak a szerzõdésen kívüli károkozásért áll fenn. Így például, ha késve szállít a vállalkozás, akkor a vevõ káráért nem õ felel.
A szakértõk kiemelik, hogy még az eddig helyesnek vélt szigorúbb értelmezés alapján is az ügyvezetõ mentesülhet a felelõsség alól, ha bizonyítja, hogy az ilyen tisztséget betöltõ személytõl az adott helyzetben elvárható magatartást, vagyis megfelelõ körültekintést és gondosságot tanúsított.
2014.03.25
Bár az új szabályozás számos kérdést vet fel, és sok múlik a kialakuló bírói gyakorlaton, azt vélhetõleg félreértelmezi a közvélemény – olvasható a Kajtár Takács Hegymegi-Barakonyi Baker & McKenzie ügyvédi iroda MTI-hez eljuttatott közleményében.