5 kérdés és 5 jó tanács bicikliseknek
2014.04.29
A jó idõ beköszöntével egyre többen veszik elõ biciklijüket és választják munkahelyük megközelítésére, bevásárláshoz, hétvégi túrákra vagy éppen a napközbeni ingázáshoz kedvenc kétkerekûjüket. Sokan azonban nincsenek tisztában azzal, hogy a kerékpáros közlekedésre is vonatkoznak szabályozások, melyeket a KRESZ részletesen taglal. A Groupama Garancia Biztosító összeállította az öt leggyakrabban felmerülõ kérdést, melyekre Palágyi István, a Groupama Garancia Vezetéstechnikai Centrumának instruktora öt hasznos jó tanáccsal válaszol.

1. Lehet-e ittasan biciklizni?
Magyarországon a ”zéró tolerancia” elve mûködik, vagyis alkoholos állapotban tilos jármûvet, így kerékpárt vezetni is! „Egy 2012 nyár végén életbe lépett KRESZ módosítás értelmében azonban a kerékpáros vezetheti kétkerekûjét, ha csekély mértékben (0,5 gramm/liter ezrelék) ugyan, de fogyasztott alkoholt, vezetésre alkalmas állapotban van, és nem fõútvonalon közlekedik. Ennek mértéke mindig az alkati tulajdonságoktól és természetesen az alkohol befolyásoltság mértékétõl függ, ám egy esetleges balesetnél az alkoholszint vizsgálata dönti el a büntetés mértékét. Épp ezért legyünk körültekintõk és mindig tartsunk mértéket, ne kockáztassunk” – figyelmeztet Palágyi István.

Az ittas vezetés miatt bekövetkezõ balesetek száma, hasonlóan a kerékpáros közúti balesetek számát vizsgálva, folyamatosan emelkedik. Az elõvigyázatosság és mértékletesség elengedhetetlen ahhoz, hogy ne veszélyeztessük saját és környezetünk épségét!

2. Mehet-e a kerékpáros az egyirányú forgalmi úton a „behajtani tilos” jelzõtábla felõl, szemben a forgalommal?
Ez egy gyakran felmerülõ tévedés, azonban ezt a KRESZ határozottan tiltja, és csak abban az esetben engedélyezi az utcába a behajtást, ha a tiltó táblát egy kiegészítõ tábla, a „KIVÉVE KERÁKPÁRRAL” engedélyezi.

3. Kell viselni a biciklizés közben bukósisakot?
A KRESZ kerékpárosokra vonatkozó szabályai között errõl is rendelkezik. A bukósisak használata nem kötelezõ, de biztonságunk védelme érdekében mindenképpen ajánlott. Ha a kerékpáros 50 km/óra sebességgel halad lakott területen, akkor köteles fejvédõt viselni. Ugyanitt sisak nélkül maximum 40 km/óra sebességgel haladhat.

4. Kell viselni biciklizés közben láthatósági mellényt?
„A fényvisszaverõ ruházatot csak lakott területen kívül, éjszaka vagy korlátozott látási viszonyok esetén kötelezõ felvenni, ám a jobb láthatóság érdekében érdemes nappal is viselni. Emellett azt is nagyon fontos tudni, hogy rossz látási viszonyok mellett a láthatósági mellény a lámpát nem pótolja” – figyelmeztet Palágyi István a Groupama Garancia Vezetéstechnikai Centrumának instruktora.

5. Biciklizhetünk-e a járdán?
Ha utunk során kerékpárúttal vagy felfestett kerékpáros nyommal találkozunk, akkor kötelesek vagyunk ott közlekedni. Gyakori tévedés, hogy a kerékpárosok kerékpárút híján, fõként a nagy közúti forgalmat kikerülve a járdára hajthatnak, és ott biciklizhetnek. Ez tilos és szabálytalan is, egy esetet kivéve, ha az út egyébként alkalmatlan a kerékpáros közlekedésre, például felújítások miatt. Ebben az esetben maximum 10km/óra sebességgel, a gyalogosok zavarása nélkül lehet közlekedni. Kisgyermekek gyermekbiciklivel viszont csak a járdán közlekedhetnek.

5 jó tanács a szakértõtõl

1. Kerüljük a járda és az úttest használatának hirtelen váltogatását, mert így senki nem számít váratlan megjelenésünkre, ezáltal igen kellemetlen meglepetésekben lehet részünk.

2. Mindig legyünk figyelmesek az úttesten való átkelés során és vegyük ki fülhallgatónkat vagy állítsuk le kedvenc zenénket, hogy zavartalanul tudjunk koncentrálni a forgalomra.

3. Sose álljunk meg vagy haladjunk el autók holtterében, tehát közvetlenül az utasoldal mellett, vagy a jármû mögött! Valamelyik visszapillantó tükörbõl mindig legyünk láthatók az autók melletti elhaladásnál.

4.
Ha ismeretlen helyen keresztezõdéshez érünk, lassítsunk le és gyõzõdjünk meg az áthaladás sorrendjérõl. Keresztezõdésekben lehetõleg vegyük fel a szemkontaktust az autósokkal, és adjunk egyértelmû jelzéseket szándékunkról.

5. Jobbról sose elõzzünk kocsisort, kivéve, ha a gépjármû balra kanyarodik, ugyanis a KRESZ szerint ez tilos! Keresztezõdésben vagy jármûvek torlódása esetén az álló jármûvek mellett, azokat jobbról megkerülve azonban figyelmesen elõrébb lehet haladni.