Az Egyesült Államok húzza magával a világgazdaság többi részét, például Európát és a feltörekvõ piacokat. A beszerzési menedzser index (PMI) azt mutatja, hogy a vizsgált országok több mint 86 százalékának gazdasága növekszik. „A világ a gazdasági válságot követõ hatodik évben köszöni szépen, jól van. Európa kikászálódott a gödörbõl, az USA és Japán teljesítménye bíztató, a feltörekvõ piacok pedig stabilak” – mutatott rá Juscsák György, a J.P. Morgan Asset Management igazgatója az Aegon Prémium legutóbbi ügyfélklub rendezvényén. A beszerzési menedzser index azért különösen fontos, mert – ellentétben a GDP-vel – ez egy elõretekintõ mutató, emelte ki a szakember.
Az Egyesült Államokbeli háztartásokban a hitel visszafizetésre fordított összeg aránya a 2008-as 13,5 százalékról 10 százalékra csökkent 2014-re, azaz az embereknek több pénze marad fogyasztásra – például új autók, háztartási gépek vásárlására. A lakásárak is megindultak fölfelé. Ennek következtében – várhatóan az év második felében – az amerikai jegybank az eddiginél kevesebb pénzt bocsát majd a piacok rendelkezésére, mert a gazdaság elég erõssé vált ahhoz, hogy a Fed visszafogja a pénzpumpát. Eközben a szakemberek rekordévet várnak, ami az amerikai vállalatok nyereségtermelõ képességét illeti.
„A nagy gazdasági visszaesések egyik oka a likviditási krízis, a másik pedig az, hogy egy-egy nemzetgazdaság eléri termelési potenciáljának maximumát. Az Egyesült Államok esetében a likviditási krízis megszûnt, a gazdaság pedig egyelõre messze van attól, hogy elérje kibocsátásának felsõ határát. Emellett a palagáz forradalomnak köszönhetõen az USA történetében elõször nettó energiaexportõrré válhat, ami hosszú távon is biztosítja gazdasági stabilitását. Nem mellesleg a világ geopolitikai helyzetét is átrendezi” – mondta Juscsák György.
Európa kikászálódott ugyan abból a gödörbõl, amibe a gazdasági válság lökte, ugyanakkor a stabilitás törékeny: nagy szükség volna magasabb inflációra, és a perifériákon – Spanyolországban vagy éppen Görögországban – óriási a munkanélküliség. Japán strukturális problémákkal küzd, hiszen a világ legnagyobb adósságállományával rendelkezik, és rohamosan nõ az idõsek aránya a társadalomban, miközben alig születnek gyerekek. Kína az eddigi befektetés alapú növekedést igyekszik fogyasztási alapúvá tenni, emiatt rövid távon további lassulással kell számolni az ázsiai óriásországban. Mindazonáltal közép- és hosszú távon a kínai gazdaság óriási lehetõségeket rejt magában. Elég csak megnézni az autópiacot: míg az Egyesült Államokban 1000-bõl 797 embernek van autója, Spanyolországban pedig 593-nak, addig Kínában még az elmúlt években rohamosan bõvülõ autóipari termelés ellenére is csak 58 embernek. „Az európaiak évi 12 kilogramm csokoládét fogyasztanak, míg Kínában mindössze 10 dkg-t. Képzeljék csak el, mi történik, ha a kínaiak gondolnak egyet, és évente nem egy, hanem két tábla csokoládét esznek meg!” – mondta a J.P. Morgan Asset Management igazgatója.
A szakember az Aegon Prémium ügyfélklub korábbi elõadóihoz hasonlóan kiemelte: a trendek azt mutatják, hogy a befektetõk a kötvényekkel szemben most a részvényeket súlyozzák felül. A JP Morgan szakembereinek világgazdasági elemzése szerint idén a fejlett piacok részvényei súlyozódnak felül, ezeken belül pedig az Egyesült Államok.
„Lépést tartunk a trendekkel, éppen ezért május óta ügyfeleink 13 hazai és nemzetközi alapkezelõ 35 válogatott alapjában helyezhetik el pénzüket. Kiváló szakemberek és kiváló termékek várják a befektetõket, köztük a JPMorgan Highbirdge US STEEP, a Fidelity Global Dividend, a Fidelity Amerika, az Equilor Fregatt Prémium Kötvény Alap és a Concorde Részvény Alap” – hívta fel a figyelmet Havas Gábor, az Aegon Magyarország Prémium Üzletágának vezetõje.