Közlekedési Kultúra Napja: a biztonságos közlekedés alapja a tolerancia
2021.05.11

Ma van a közlekedési kultúra napja; a járványhelyzet miatt az idén is főként online bemutatókkal, akciókkal, előadásokkal és pályázatokkal hívják fel a figyelmet a kulturált közlekedés és a közlekedésbiztonság fontosságára a kezdeményezéshez csatlakozó szervezetek.

A programot a Közlekedéstudományi Egyesület koordinálásával hetedik éve rendezik meg, már több mint 80 partnerszervezet közreműködésével - közölték a szervezők az MTI-vel.

Rámutattak arra, hogy a toleráns, egymásra odafigyelő közlekedési magatartás a biztonságos közlekedésnek is az alapja, a közúti, a kötöttpályás, a vízi és a légi közlekedésben egyaránt.

Idézték Mosóczi Lászlót, az Innovációs és Technológiai Minisztérium közlekedéspolitikáért felelős államtitkárát, aki kiemelte: tavaly kevesebben haltak meg közúti balesetben, mint az ötvenes évek óta bármelyik évben, pedig csak személyautóból tízszer több jár az utakon.

"A kormány elsősorban a hálózatok folyamatos bővítésével, az infrastruktúra műszaki állapotának javításával cselekszik a biztonságosabb közlekedésért. A többi főként rajtunk, járművezetőkön, kerékpárosokon, gyalogosokon múlik" - közölte, megjegyezve: tízből kilenc közúti baleset oka az emberi tényező, a közlekedők felelőtlensége, mulasztása, vezetéstechnikai hibája.

Mosóczi László hozzátette, a közlekedési kultúra napja idén is a megfontolt, felelős magatartás életmentő szerepére figyelmeztet bennünket.

Bíró József, a Közlekedéstudomány Egyesület társelnöke, a közlekedési kultúra napja kampány alapítója azt hangsúlyozta, a kezdeményezésnek főként az a célja, hogy felhívják a társadalom figyelmét arra: a közlekedésben kölcsönösen, partnerként figyeljünk mindenkire.

Az idén is szavazni lehetett az év kerékpárútjára, körforgalmára, hídjára, KRESZ-parkjára, társadalmi felelősségvállalás pályázatára, közlekedési kiadványára, és közlekedésbiztonsági fotójára. A Kisművész pályázaton általános iskolások és a középiskolások rajzait, videóit várták közlekedési témákban.