Gyermekbiztosítás: a balesetek legalább fele elkerülhetõ lenne
2014.08.11
A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium friss tanulmánya szerint a közúti gyermekbalesetek harmada a nyári vakáció alatt, júliusban és augusztusban történik, az évente közel 1500 közlekedési balesetet szenvedõ tizennégy év alatti gyermekkel a nyári szünetben történik meg a baj, a statisztikák szerint elsõsorban a 3-6 és a 10-14 éves korosztály a leginkább veszélyeztetett. A tanulmány kitér arra is, hogy a balesetek igen nagy része közlekedésbiztonsági oktatással és jóval nagyobb odafigyeléssel megelõzhetõ volna. Mindeközben a biztosítások szerepe is egyre inkább felértékelõdik, a gyermekeket érintõ balesetek ugyanis sokszor nem csak pszichés, de komoly anyagi terhet is jelentenek a családok számára.

A WHO és a UNICEF gyermekbalesetekrõl szóló, néhány évvel korábbi jelentése szerint balesetekben világszerte naponta kétezer gyermek hal meg, mely balesetek legalább fele ugyanakkor megelõzhetõ lenne. A Tételes Egészségügyi Adatbázis 2009-es statisztikája alapján 18. életév alatt évente közel 35 ezer gyermek kerül kórházba baleset következtében, 470 ezren pedig a felnõtt koruk eléréséig legalább egy alkalommal ambuláns ellátásra szorulnak.

E beszédes statisztikák igazolják: a gyerekneveléssel a gyermekbalesetek bekövetkezésének szomorú lehetõsége is együtt jár. A balesetek többsége azonban tudatos oktatással, a gyermek közlekedési kultúrájának fejlesztésével megelõzhetõ lenne, ebben pedig hangsúlyos a szülõk és az oktatási intézmények felelõssége. Mindezek mellett a körültekintõ szülõknek érdemes azt is átgondolniuk, hogy egy lehetséges baleset esetén hogyan nyújthat segítséget a gyermek részére köthetõ betegség- és balesetbiztosítás.

Magyarországon az egyéni, gyermekre köthetõ baleset- és betegségbiztosítások terén még jelentõs a piaci potenciál, az azonban jól látszik, hogy egyre több szülõnek fontos a széles körû biztosítási védelmet jelentõ alternatíva, illetve az olyan biztosítás, amely az anyagi térítésen túl különféle kiegészítõ szolgáltatásokkal támogatja a gyermek teljes körû felépülését, megõrizve egyúttal a család anyagi stabilitását.

A MetLife Biztosító az idei év januárjában bevezetett Junior Care gyermekbiztosítási programjával mindezen igényekre építve kínál teljes körû biztosítási megoldást.
Egy szerzõdésen belül biztosítási védelmet nyújthat a gyermekekre és a szülõkre egyaránt, valamint váratlan balesetek vagy betegségek esetén az anyagi fedezeten túl egyedi asszisztencia szolgáltatásokkal is segíti a gyermekek még gyorsabb felépülését.

„Gyermekbiztosítási programunk elsõdleges célja a valós igényekhez és egyedi élethelyzetekhez igazodó biztosítási megoldás életre hívása volt. Ennek szellemében termékfejlesztésünket a szülõk körében végzett kutatás elõzte meg, feltérképezve a legfontosabb termék tulajdonságokat és legnagyobb kihívásokat, melyekkel a gyermek és a szülõ egyaránt szembesülhet betegség vagy baleset következtében. Gyermekek esetében különösen fontos, hogy a biztosító ne csak egy egyszeri kifizetéssel álljon az ügyfelei mögött, hanem valódi segítséget nyújtson egy nem várt baleset vagy betegség esetén. Ilyen többek között a szakorvosi vizit vagy nemzetközi második orvosi szakvélemény megszervezése” – fejti ki Bartók János, a MetLife vezérigazgatója.

Hogyan is kell ezt elképzelnünk valós élethelyzetekben?

  • Gyakorló szülõknek például nagy biztonságot jelent, hogy egy váratlan baleset vagy betegség esetén, a hét minden napján 24 órán át hívható Call Center szolgáltatás révén azonnal orvosi segítséget, tanácsot tudnak kérni a gyermek állapotával és további teendõkkel kapcsolatban.
  • A szükséges szakorvosi vizit megszervezésével idõ és energia takarítható meg a családok számára, a szülõk ezáltal több idõt fordíthatnak gyermekük tényleges ápolására.
  • A gyermek teljes körû felépülését tovább erõsíti a nemzetközi második orvosi szakvélemény kérésének lehetõsége.
  • Egy huzamosabb kórházi vagy otthoni ápolás esetére magántanár segítheti a gyermeket, hogy a felépülését követõen zavartalanul folytathassa tanulmányait, elkerülve a lemaradást.
  • Súlyosabb betegség vagy baleset esetén pedig pszichológusi konzultációval támogatja a gyermek fizikai állapota mellett lelki felépülését is.
  • Ha a baleset (csonttörés, égési sérülés vagy maradandó sérülést okozó baleset) a hivatalos tanítási szünet idõszakában következik be, a szolgáltatási összeg kétszerese kerül kifizetésre.
  • A szülõ a kiegészítõ megtakarítási csomagján keresztül gondoskodhat gyermeke jövõjérõl akkor is, ha vele váratlan esemény történne. Így egy esetleges baleseti rokkantság vagy baleseti halál esetén, havi járadékban részesül a gyermek kedvezményezett 10 éven keresztül.
  • A további gyermek és szülõ biztosított bevonása esetén nyújtott 10%-os éves díjkedvezmény által a több gyermekes családok igényeire is figyelmet fordít a biztosítás.
  • Három kármentes év esetén pedig két havi díj kerül jóváírásra az eseti megtakarításokra szolgáló, szerzõdéshez tartozó gyûjtõszámlán.