A biztosítási ágazat az elsõk közé tartozott, amelyet megnyitottak a külföldi szereplõk elõtt, mikor Kína csatlakozott a Világkereskedelmi Szervezethez (WTO), azonban a lassan 10 éve piacon lévõ, közel 50 külföldi társaság még mindig nem tudta 10 százalék fölé növelni piaci részesedését – írja a Want China Times.
A külföldi életbiztosítók piaci részesedése 2005-ban 8,9% volt, amely késõbb visszaesett: 2011-ben 4% volt, majd tavaly ismét 5,6%-ra emelkedett. A nem-élet biztosítók összesített piaci részesedése mindössze 1,3% volt 2005-ben.
Az Ernst&Young legutóbbi piaci jelentésében, amelyben a Kínában tevékenykedõ külföldi biztosítók lehetséges jövõjét elemzi, azt állítja, hogy az életbiztosítók gyors változásra készülhetnek a kínai felügyelet, illetve a helyi biztosítók versenye tekintetében. A banki értékesítési csatornával pedig nem igazán számolhatnak. A nem-életbiztosítók esetében a szakképzett munkavállalók hiánya jelenti a legnagyobb kihívást – derül ki a 27 külföldi biztosító felsõvezetõje körében készített felmérésbõl.
Kína biztosítási piaca meglehetõsen bonyolult a külföldi szereplõk számára, még közös vállalati forma esetében is. Márpedig Peking célja az, hogy a biztosítási díjbevételek 2014-2020 között évi átlag 17%-kal növekedjenek, 2020-ra elérve az 5100 milliárd jüant (204 545 milliárd forint). Egyes elemzõcégek szerint Kína biztosítási piaca 2017-re a világ három legnagyobbika közé tartozhat.