Minden háztartásban megtalálhatók a mobiltelefonok, okoseszközök, notebookok használatához nélkülözhetetlen akkumulátortöltők. Az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) termékbiztonsági laborvizsgálatán húszból tizenkettőt áramütés-veszélyesnek ítéltek meg a szakemberek. A súlyos kockázatot hordozó árucikkeket a vásárlóktól is visszahívják -közölte a tárca pénteken.
Ha másból nem is, mobiltelefonból a családok többségénél akad legalább egy, ezért ma már szinte mindannyian használunk akkumulátortöltőket. Ezek folyamatos igénybevételnek vannak kitéve, vezetékük könnyen megsérülhet, ha meghibásodnak, pótlásukról gondoskodni kell. A hordozható eszközökhöz az otthoni mellett kényelmesebb, célszerűbb lehet egy másikat például a munkahelyen vagy kollégiumban tartani. Az élénk keresletnek megfelelően a piacon széles kínálatban kaphatók olcsó tömegáruk is - hívja fel a figyelmet az ITM közleménye.
Az univerzális akkumulátortöltőkkel a 230 voltos hálózati feszültséggel működő konnektorokból tölthetők fel az 5 voltos törpefeszültséggel működő eszközök. E tápegységeknél fokozott figyelmet kell fordítani a táphálózati és törpefeszültségű részek megfelelő elválasztására, távolságára. Áramütés veszélyével fenyegethet az is, ha a szigetelés villamos szilárdsága, folytonossága elégtelen.
Az ITM akkreditált műszaki laboratóriumának vizsgálatai szerint a mintavételezett termékek 60 százaléka, húszból egy tucat töltő nem tett eleget a követelményeknek. Az ellenőrzés a műszaki áruházban, szaküzletben kapható árucikkek közül is kiszűrt kockázatosat. Érdemes tehát nagyon körültekintően válogatni, önmagában a vásárlás helyszíne sem garantálja, hogy a töltő biztonságosan használható - figyelmeztet az ITM, hozzátéve: lehetőség szerint ismert, neves gyártótól származó, akár a töltendő eszközzel azonos márkájú terméket válasszunk. Az ellenőrzés eredményeit összegző táblázat a Fogyasztóvédelmi Portálon érhető el.
Cseresnyés Péter kereskedelempolitikáért és fogyasztóvédelemért felelős államtitkár a közlemény szerint elmondta: "A hatóság haladéktalanul elrendelte a nem biztonságos termékek kivonását a forgalomból. A súlyos kockázatú árucikkeket a kereskedőknek vissza kell hívniuk a vásárlóktól. A veszélyes termékek uniós riasztási rendszerébe tavaly a harmadik legtöbb, 10 százaléknyi bejelentés elektromos eszközök és kiegészítőik kapcsán érkezett be. Ritkaságszámba megy Európában, hogy egy tagállami minisztérium saját akkreditált műszaki laborral rendelkezzen. Részben ennek köszönhető, hogy a magyar fogyasztóvédelem munkatársai számos rázós fényfüzért, lámpát, hajszárítót csípnek el, gyakran már a vámhatáron."
Az Innovációs és Technológiai Minisztérium egész évben országos ellenőrzésekkel, célzott vizsgálatokkal védi a magyar családokat, a jogkövető vállalkozásokat - áll a tárca közleményében.