Kevés figyelem jut az értékkövetésre
„A lakás értéke jelentõsen változhat egy-egy átalakítás (bõvítés vagy korszerûsítés) során, de az ingóságok értéke is megugorhat nagyobb értékû eszközök (televízió, laptop, stb.) beszerzésével – hangsúlyozza Csikós Dániel, a Genertel vezérigazgatója. – Ha a biztosítást nem igazítják az új feltételekhez, az ingatlan alulbiztosított lesz, így kár esetén a biztosító csak arányos mértékben, vagyis csupán részlegesen tud kártérítést nyújtani.”
Megdöbbentõ, hogy miközben a család legfontosabb vagyontárgyáról beszélünk, a tulajdonosok mennyire kevés figyelmet fordítanak a megfelelõ fedezetre. A válaszadóknak csupán 40 százaléka biztos abban, hogy kár esetén a lakásbiztosítása megfelelõ fedezetet nyújt. Míg további 24 százalék ezt csak valószínûsíteni tudja, 36 százalék errõl egyáltalán nincsen meggyõzõdve. Ennek az is oka, hogy az adatok szerint az ügyfelek kevesebb mint kétharmada él évente a biztosító által felkínált értékkövetéssel, ami hosszú évek során jelentõsen leértékeli a lakásbiztosításokat.
Hosszú távra kötjük a lakásbiztosítást
A hazai lakástulajdonosok többsége ma is hosszú távra köti a lakásbiztosítását: a szerzõdések 41 százaléka öt évnél régebbi, további 26 százalékuk köttetett 3-5 éve. A fennmaradó 33 százaléknyi szerzõdés egy része szintén nem a lakásbiztosítás karbantartása, a korábbinál kedvezõbb feltételek tudatos nyomon követése miatt született, hanem például a tulajdonviszonyok változása miatt.
Sokkal okosabbak a mai lakásbiztosítások
A piaci verseny erõsödésének hatására az elmúlt években a lakásbiztosításokba egyre több szolgáltatást építenek bele a biztosítók. Az ügyféligények egyre alaposabb megismerése révén például a autó- és utasbiztosítások után ezen a területen is megjelentek a különféle assistance-szolgáltatások, amelyek immár hat-nyolc szakma vészelhárító lakásszerviz-szolgáltatásait kínálják, éjjel-nappal. Ezek mellett olyan balesetbiztosítási, felelõsségbiztosítási elemekkel is gazdagodtak ezek a termékek, amelyekrõl öt-tíz éve sokszor nem is álmodhattunk, és a lopáskárokkal kapcsolatos védelem is sokkal szélesebb körû lett, mint akkoriban. Egyértelmû, hogy ma már ugyanakkora díjért jóval szélesebb fedezetet érhetünk el, mint akkoriban. Ez is egy olyan tényezõ, amely mindenképpen indokolja a régi feltételekkel kötött lakásbiztosítások felülvizsgálatát.
Ettõl félnek a lakástulajdonosok
A Genertel felmérése kitért arra is, hogy milyen káreseményektõl tartanak leginkább az ügyfelek. A legtöbben a tûzkárt említették (28 százalék) elsõ helyen. de a lista elejére kerültek olyan egyéb elemi károk is, mint a villámcsapás (13 százalék) vagy a különféle viharkárok. A nem elemi károk között messze a csõtörés vezet (18 százalék), de a lopáskárokat (8 százalék) is sokan sorolták a legfenyegetõbbnek tartott káreseménynek a lakástulajdonosok.
2014.10.29
Bár egy év alatt 13 százalékponttal csökkent, továbbra 41 százalékos azon lakásbiztosítások aránya, amelyeket több mint öt éve kötöttek. Eközben a lakások 29 százalékában történt jelentõs változás (elsõsorban korszerûsítés, illetve hozzáépítés), ám a biztosítást csak ezeknek az eseteknek a háromnegyed részében igazították az új körülményekhez – derül ki a Genertel legutóbbi, a lakásbiztosítási piacot célzó felmérésébõl.