Évi legfeljebb 130 ezer forint összegben vehetnek igénybe adókedvezményt a nyugdíjbiztosítással rendelkezõk, mely lehetõség sokak számára tette vonzóvá a hosszútávra szóló nyugdíjbiztosítási termékeket. Az öngondoskodási igény térnyerésének növekedését támasztja alá a GfK Hungária egyik közelmúltbeli felmérése is, amelybõl kiderül, hogy a lakosság nagy részének különösen fontos a biztonság, ha megtakarításáról van szó. A 2014. január elseje óta igénybe vehetõ adójóváírás pedig emellett nem csekély ösztönzõ erõ.
A kutatás szerint a 15-19 éves korosztály 70 százaléka nyilatkozott úgy, hogy számára elsõsorban a legbiztonságosabb befektetési lehetõségek jöhetnek szóba, a 20-29 éveseknél, illetve a 30-39 éveseknél ez az arány 66 százalékos. A 40-49 és az 50-69 évesek körében pedig már 69 százalék számára prioritás a biztonság.
Érdekes képet mutat a hosszú távú megtakarításokra vonatkozó válaszok sokszínûsége is. A kutatásból kiderül, hogy a fiatal korosztály jelentõs része, a megtakarítással rendelkezõ 20-29 évesek harmada tesz félre rendszeresen pénzt valamilyen váratlan kiadásra, 12 százalékuk pedig már gyermeke jövõjére is gondol. Igaz, a nyugdíjas évekre elsõsorban nem õk, hanem a 40-49 évesek takarékoskodnak – körükben ez az arány a megtakarítással rendelkezõk 22 százaléka -, az jól látszik, hogy valamilyen módon már a 20 évesek is gondolnak a jövõre és megpróbálnak felkészülni rá.
A nyugdíjbiztosítások után járó adóvisszatérítés lehetõsége egyelõre újdonság a piacon, hosszabb távon azonban valóban komoly lendületet hozhat. Ehhez ugyanakkor a lakosság edukációja is nélkülözhetetlen, a GfK Hungária kutatása alapján a pénzügyekkel kapcsolatos tájékozottság és jól informáltság jelenleg szinte minden korosztályban igen alacsony szinten van.
A 15-19 évesek mindössze 11 százaléka nyilatkozott úgy, hogy „jól informáltnak” érzi magát a pénzügyekben, a 20-29 éveseknél bár magasabb ez az arány, de így is mindössze 21 százalékos. Legtöbben a 30-39 évesek között - 26 százalékuk - érzi megfelelõnek pénzügyi tudását, az idõsebb korosztályban pedig 20 százalék körüli ez az arány.
Az igények ugyanakkor láthatóan növekedõ tendenciát mutatnak. 2014. elsõ háromnegyed évében a biztosítók több mint 45 ezer darab nyugdíjbiztosítási szerzõdést kötöttek. A piacon jelenleg 50-féle adókedvezményre jogosító nyugdíjbiztosítási szerzõdés érhetõ el, az egy szerzõdésre jutó éves átlagos díj elérte a 212 ezer forintot.
„A kedvezménnyel a nyugdíj-elõtakarékossági számlához, illetve az önkéntes nyugdíjpénztárak adókedvezményéhez hasonló kedvezmény társul a nyugdíjbiztosításokhoz is, ez pedig reményeink szerint jelentõsen növelni fogja az idõskorra történõ öngondoskodási hajlandóságot és azon belül a biztosítások szerepét is. Az új kedvezmény bevezetése jelentõs lépés, mivel a társadalom széles rétegei számára biztosítja a támogatott öngondoskodás lehetõségét” – hangsúlyozza Molnos Dániel, a Magyar Biztosítók Szövetségének (MABISZ) fõtitkára.