NGM: helyre kell állítani a bizalmat a pénzügyi szektor iránt
2015.03.17
Az elmúlt idõszak botrányai kapcsán alapvetõ fontosságú, hogy a hazai pénzügyi szektor feszesebb, szigorúbb szabályrendszer mellett mûködjön tovább, és a megrendült bizalom ismét visszaálljon a pénzügyi rendszer iránt – hangsúlyozta Banai Péter Benõ, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) államháztartásért felelõs államtitkára az Echo TV „Heti mérleg” címû mûsorának vendégeként.

A pénzügyi rendszer stabilitásának visszaállítása érdekében készül egy módosító javaslat az NGM és a Magyar Nemzeti Bank (MNB) kezdeményezésére, amely végleges formáját az elkövetkezendõ hetekben nyeri el. Ez a szigorítás a felelõsségvállalás erõsítését célozza majd. Társadalmi egyeztetés keretében mind az minisztérium, mind pedig az MNB honlapján megtekinthetõ a dokumentum. Az egyik legfontosabb változásként azt szeretné a kormány elérni, hogy az eddig ötéves periódus helyett gyakrabban, háromévente kerüljön sor ellenõrzésekre – hangsúlyozta Banai Péter.

Az államtitkár rávilágított, hogy a Magyar Kormány 2010 óta a pénzügyi területen is az állampolgárok érdekét nézve lépett fel, és tett szigorító intézkedéseket. Ebbe a sorba illeszkedik többek között a fair bankokról szóló törvény, most pedig a befektetési területen vált szükségessé hasonló szabályozás. Ugyanakkor fontos megjegyezni, hogy a jegybank eddig is határozottan lépett fel, és komoly erõforrásokat fordított arra, hogy kiszûrje azokat a cégeket, amelyek nem a jogszabályok maradéktalan betartása mellett mûködtek.

Az utóbbi hetek eseményei tekintetében a vizsgálatok még folyamatban vannak, így egyelõre nem lehet pontos információkat tudni arról, hogy milyen csalások történtek a szóban forgó pénzügyi szervezeteknél. Most az egyik legfontosabb feladat, hogy a minisztérium a jegybankkal közösen feltárja, hogy kinek milyen felelõssége van a kialakult helyzetért – szögezte le Banai Péter. A megrendült bizalmat helyre kell állítani a pénzügyi szektor iránt, s a felülvizsgálat, a jogszabály-módosítás mind-mind ezt a célt szolgálja. A kormány reméli, hogy a felügyelet rövid idõn belül megtalálja a jogszabályokat be nem tartó szervezeteket, és így a piac többi szereplõje úgymond továbbra is tiszta lappal, tiszta múlttal mûködhet a jövõben.

Ha a normál banki kamatoktól, jegybanki alapkamat szinttõl radikálisan eltérõ hozamokat ajánl egy szervezet, akkor azt kellõ óvatossággal kell kezelni. Abban az esetben, ha a jelenleg 2,1 százalékos alapkamat tükrében valamely cég akár tíz-húsz százalékos hozamokat kínál úgy, hogy ezt biztosan megkapja a befektetõ, mindenképpen érdemes megnézni, mi van az ajánlott hozamszint mögött. Ugyanakkor itt szükséges megemlíteni, hogy a Magyar Állam által kínált magyar állampapír egy nagyon biztonságos befektetési lehetõség, kiszámítható és infláció fölötti hozamokat biztosít – tanácsolta az embereknek Banai Péter.