Nincs közvetlen katasztrófahelyzet a Budapesti Vegyimûveknél
2015.04.28
Nincs közvetlen katasztrófahelyzet a Budapesti Vegyimûveknél (BVM) - mondta a Földmûvelésügyi Minisztérium (FM) környezetügyért, agrárfejlesztésért és hungarikumokért felelõs államtitkára hétfõn az Országgyûlés Fenntartható fejlõdés bizottságának meghallgatásán, Budapesten.

V. Németh Zsolt hozzáfûzte: ezt a kijelentést az illetékes katasztrófavédelmi szervezet vezetõje tette a múlt héten Budapesten, a ferencvárosi polgármesteri hivatalban, a témáról tartott megbeszélésen. Ez a nyilatkozat azért fontos, mert nemcsak a veszélyre kell figyelmeztetni, hanem meg kell akadályozni egy esetleges pánikhelyzet kialakulását is - tette hozzá.

V. Németh Zsolt leszögezte: minden uniós és belföldi jogszabály azt mondja ki, hogy a szennyezésért a károkozó viseli a felelõsséget. Az államtitkár kitért rá: a Budapesti Vegyimûveket 1993-ban privatizálták, 2000 óta a cég tulajdonosi szerkezete folyamatosan változik, s a társaság 2007 óta felszámolás alatt áll. A vállalathoz több telephely is tartozik Budapesten és a fõvároson kívül is, de jellemzõ, hogy valamennyi környezeti kárral terhelt. A BVM fõbb termékei között szerepelt a klór, a kénsav, a hypo, de enyvek, mûtrágyák és különféle ásványi sók, valamint növényvédõszerek is.

A felszámoló az ÁFI Felszámoló és Vagyonkezelõ Zrt., amelyet a környezetvédelmi felügyelõség felszólított, hogy a vagyontárgyak értékesítésekor köteles gondoskodni arról, hogy a vevõk vállalják a vagyontárgyakhoz kapcsolódó környezeti terheket is. Ezeket pedig rögzíteni kell az adásvételnél. Ezt a felszámoló nehezményezte. Jelenleg is rendezetlenek a birtokviszonyok, számos peres eljárás és elõvásárlási vita van a telephellyel kapcsolatban - mondta.

Felhívta a honatyák figyelmét, hogy a kormányok közül egyiknek sem volt elég forrása arra, hogy az ország összes környezeti kárát felszámolja, ezért a kormányok sora munkálkodik majd azon, hogy a károkat felszámolja. Hozzátette, fontos a prioritások felállítása, az állam pedig arra törekszik, hogy a saját felelõsségi körébe tartozó károkra összpontosítsa a forrásokat. Minden olyan helyen pedig, ahol tetten érhetõ más felelõs, például a gyártó, ott ráhárítsa ezeket a terheket - közölte.

Elmondta, ennek jegyében jártak el a szóban forgó ügyben a hatóságok, amelyek határozatokat hoztak a környezeti károk felszámolására. Sõt, bírságoltak is, összesen 49 millió 257 ezer forint értékben. Emellett 2011-ben a BVM ügyében az illetékes környezetvédelmi felügyelõség büntetõ feljelentést is tett, a hulladékgazdálkodás rendjének megsértése miatt, a nyomozás most is tart - mondta V. Németh Zsolt.

Az államtitkár úgy vélekedett: a felszámolási eljárás végén sem lesz arra pénz, hogy az Illatos úton a környezeti károkat felszámolják. Ezért az államnak is szerepet kell vállalnia ebben. A szaktárca pedig arra készül, hogy az unió jelenlegi költségvetési idõszakában a Környezet és Energiahatékonysági Operatív Program keretében fordít pénzt a kárfelszámolásra. Ehhez azonban állami felelõsségi körbe kell kerülnie az ügynek, mert magánterületen ilyen állami beavatkozásra nincs mód - közölte. Úgy vélte, ennek érdekében jogszabályt kell módosítani, s csak ezt követõen kerülhet sor a hordók elszállítására és a terület kármentesítésére.