Az Európai lakossági egészségfelmérés adatai szerint 2014-ben Magyarországon a lakosság 29%-a gyújtott rá rendszeresen. A két nem közül a férfiakra jellemzõ inkább a dohánytermékek használata. Míg a nõk kevesebb, mint negyede (23%), addig a férfiak több mint harmada (35%) gyújt rá.
Ugyanakkor elmondható, hogy az elmúlt évekhez képest javult a helyzet. A Generali Biztosító 2011-es reprezentatív felmérése szerint akkor még a lakosság 39%-a dohányzott rendszeresen, míg az EUROSTAT egy évvel késõbbi adatai szerint 32%, ami Európa 6. legrosszabb eredményének számított . A 2011-es reprezentatív felmérésben résztvevõk 16%-a akkor azt állította, hogy leszokott, 45%-a pedig, hogy soha nem is gyújtott rá.
Az EUROSTAT felmérése alapján 2012-ben az európai országokban átlagosan a lakosság 28%-a gyújtott rá rendszeresen. A legtöbben Görögországban dohányoztak, ahol a lakosság 40%-a volt érintett, õket Bulgária (36%) és Lettország (36%) követte. Magyarország a 32%-os eredménnyel a 6. helyen állt.
Világszerte évente közel 6 millió ember halálát okozza a dohányzás, ez a szám 2030-ra elérheti a 8 milliót. Európában a felnõttek 16%-ának halála hozható összefüggésbe a dohányzással. A végzetes kimenetelû légúti betegségek 36%-a, a tüdõráknak pedig 71%-a tulajdonítható a káros szenvedélynek.
A dohánytermékek azonban nemcsak a használójuk egészségi állapotára vannak hatással, hiszen a passzív dohányzás is károsíthatja az emberi szervezetet: az elmúlt 50 évben több mint 2,5 millió amerikai halt meg bizonyíthatóan ebbõl kifolyólag.
Az Egészségügyi Világszervezet becslése szerint évente közel 6 millió ember halálát okozza a dohánytermékek használata, ami 5 másodpercenként egy halálesetet jelent. A szervezet számításai szerint a halálesetek éves száma 2020-ra eléri a 7 milliót, 2030-ra pedig már a 8 milliót is meghaladja.
A Generali Biztosító évek óta, többféle kezdeményezés segítségével igyekszik felhívni a figyelmet az egészségügyi szûrõvizsgálatok fontosságára, ugyanis azoknál, akik rendszeresen részt vesznek szûréseken, az orvosok nagyobb eséllyel diagnosztizálják még idõben a dohányzás kiváltotta betegségeket.