Tervezgetünk, de túlságosan távolinak érezzük a jövõt
A magyarok több mint kétharmada optimistán tekint idõskori önmagára, mégis bizalmatlanul néz a jövõ felé. „Ez fõleg arra vezethetõ vissza, hogy a jövõ még nagyon távolinak, megfoghatatlannak tûnik a fiatalabbak számára. A kiszámíthatatlannak tûnõ jövõkép ellenére a megkérdezettek négyötöde megfontolt, tervezõ emberként tekint magára, habár 54%-uknak csupán legfeljebb 3 évre elõre vannak konkrét tervei, álmai jövõjükkel kapcsolatban”- mondta Pásztor Ildikó, a Groupama Garancia Biztosító értékesítés támogatási fõosztályvezetõje. Így van ezzel Hajas László is, aki már tervezgeti jövõjét, de még a jelenére koncentrál.
„Gyerekkoromban a családunk egyik napról a másikra élt, napi egy tejre és három kiflire futotta. Ennek ellenére, amióta az eszemet tudom, megvoltak a magam céljai, amiért mindent megtettem. 15 éves korom óta dolgozom, a borravalómból spóroltam össze a pénzt, hogy elérjem, amit aktuálisan elterveztem. Ez máig nem változott, noha én is mostanában kezdtem el gondozni azon, hogy hogyan lesz késõbb. B-tervem egyelõre nincs, most is még a jelenre fókuszálok” - mondta el Hajas László, mesterfodrász.
A fontossági sorrend: egészség, család, biztonság
A felmérés az anyagi biztonság mellett azt is vizsgálta, hogy mik azok a tényezõk, melyek elengedhetetlenek a harmonikus jövõkép megteremtéséhez: a legtöbben a jó egészséget, majd a boldog családi életet és végül az anyagi biztonságot tartották a legfontosabbnak.
A család nem csak a harmóniában, de a jelenre vonatkozó kiadásainkban is igen fontos szerepet játszik. Az adatok alapján ugyanis a leggyakrabban említett cél a megtakarításaink során a váratlan kiadásokra való felkészülés, ezt követi a lakásvásárlás, a munkahely esetleges elvesztésére való elõkészület, illetve a gyermekek iskoláztatása. A család bõvülésével Kovács Patrícia is mérföldkõhöz érkezett.
„Én szerencsés helyzetben nevelkedtem, édesanyám mindig lelkiismeretesen gondoskodott rólam, mindent megcsinált nekem. Gyakorlatilag nem is nõttem fel, nagy gyerekként éltem, csak a mának, ameddig meg nem született a saját kislányom. Gyökerestül megváltoztatta az életemet, hirtelen megismerkedtem a felelõsséggel, rádöbbentem, hogy most nekem kell gondoskodnom róla, mert eltökélt szándékom, hogy mindent megteremtek neki, amire szüksége lesz a boldoguláshoz és a teljes, kiegyensúlyozott élethez” - mondta el Kovács Patrícia, színésznõ. „A megtakarítás legnagyobb elõnye, hogy megszünteti bennem a frusztrációt, biztonságérzetet ad a mindennapok során”- tette hozzá Kovács Patrícia.
A hollywoodi álmot szeretnénk megélni nyugdíjasként
A Groupama Garancia Biztosító felmérése megmutatta, hogy a nyugdíjas éveirõl mindenkinek nagyon pozitív elképzelése van. A megkérdezettek 65%-a unokákkal játszva, szerettei körében, egészségben és boldogságban képzeli el a nyugdíjas éveket. Aktívan szeretnének élni, családi házban, társuk oldalán, barátaikkal közös programokat tervezve. Ennek ellenére a többség úgy gondolja, hogy nyugdíjasként is dolgozni fog, részben, mivel rá lesz szorulva (53%), részben, hogy aktív maradjon (56%). Halász Juditról senki nem mondhatja, hogy tipikusan otthonülõ nagymama lenne, de õ sem tudná elképzelni magát passzív nyugdíjasként.
„Boldog vagyok, hogy rátaláltam a hivatásomra, amely több pusztán szakmánál, egyszerû állásnál, amit, szeretek, és pontosan tudom, hogy másnap is szeretni fogom”- mondta el Halász Judit színmûvész és énekesnõ. „Eszembe sem jutott nyugdíjba menni. Aktívan játszom mindmáig, nem is lehetne másként. A munkám mellett pedig ugyanúgy figyelek a családomra, gyermekeimre, unokáimra, hisz a gondoskodás nem ér véget sohasem. Ameddig tudok, támaszt nyújtok nekik”- emelte ki Halász Judit.
A három különbözõ generációt, három különbözõ gondoskodási stratégia jellemzi. Van akinek a gyermeke születésével, míg másnak gyermekei kirepülésével kerül elõtérbe a gondoskodás, mégis a kutatási eredmények alapján a legtöbben arra vágyunk, hogy a jövõben az idõs nyugdíjas éveinket boldogan és egészségesen, a családunkkal tölthessük el, ehhez pedig kiemelten fontos a megfelelõ felkészülés.