Az ünnepi időszak a tűzesetek és betörések miatt rizikósabb lakásbiztosítási szempontból. Az elmúlt években karácsonykor átlagosan 1100 kárbejelentés érkezett a K&H-hoz, az átlagos kárérték pedig 50 ezer forintot tett ki. Az ünnepek alatt érdemes pár óvintézkedést megtenni - derül ki a K&H összeállításából, amely egyúttal évkezdési tanácsot is ad a lakásbiztosítással rendelkezőknek.
Nyáron jellemzően a viharok okoznak károkat a lakástulajdonosoknak, decemberben pedig a karácsonyi és szilveszteri időszakhoz köthető balesetek és betörések jelentenek fokozott kockázatot.
A K&H statisztikái szerint a 2018 óta eltelt három évben a decemberi kárbejelentések száma átlagosan 1100 volt, az átlagos kárérték pedig 50 ezer forintot tett ki. A társasághoz jelentett károk esetében nem jellemző a kifejezetten karácsonyi ünnepekhez köthető kártípusok számának jelentős megemelkedése december második felében. A vezeték elfagyások, kisebb lakástűz-esetek illetve betörések az ünnepi időszakban sem haladják meg a bejelentések 1-1 százalékát.
Mindezek elkerülése érdekében azonban az ünnepi időszakban is érdemes pár óvintézkedést megtenni. A katasztrófavédelem kisokosa szerint
- különösen figyelni kell arra, hogy a kiszáradt adventi koszorú nagyon könnyen lángra kap, ezért a gyertyát ne a terítőre, hanem mindig egy tűzálló alátétre kell tenni
- az égő gyertyákat soha nem szabad felügyelet nélkül hagyni
- fontos, hogy olyan izzók, fényfüzérek kerüljenek kihelyezésre a lakásban, amelyek megbízható gyártótól, kereskedőtől származnak A gyenge minőségű izzók tűzveszélyesek lehetnek, sőt, akár áramütést is okozhatnak.
- érdemes megnézni a vezetékeket is: amennyiben megtört, eldeformálódott, megolvadt, akkor le kell cserélni
Amennyiben hosszabb időre elutazik a család, akkor a betörők ellen is érdemes felkészülni: bezárni az ablakokat, kiüríteni a postaládát, esetleg meg lehet kérni a szomszédot, nézzen rá néha a lakásra, hogy minden rendben van-e.
Figyelni kell másra is
Kaszab Attila, a
K&H Biztosító vezérigazgató-helyettese szerint nem árt a lakásbiztosítás biztosítási
összegeire és a fedezeteire is figyelniük a lakásbiztosítással rendelkezőknek.
Előfordulhat ugyanis, hogy az idén megvalósított felújtások miatt megnőtt az
ingatlan újjáépítési értéke vagy több nagyobb értékű tárggyal bővült a lakás.
Éppen ezért érdemes elővenni a meglévő lakásbiztosítási szerződést, és a megfelelő értékekre igazítani.
Így gondoskodhatunk arról, hogy a felújított lakásunk, vagy házunk értékére
szóljon a biztosítás. – összegezte a szakember.