Változik a biztosítási törvény
2015.10.20
Az Országgyûlés kedden módosította a biztosítási és a tõkepiaci törvényeket. A döntés értelmében a biztosítónak értesítenie kell ügyfelét a szerzõdés általa javasolt módosításáról.

Az elfogadott változtatás alapján az ügyfélnek 30 napja lesz a javasolt módosítás elutasítására, ha így dönt, a biztosító akkor sem mondhatja fel a szerzõdést. Amennyiben az ügyfél a 30 nap lejártáig nem tesz semmit, akkor a szerzõdése a biztosító által javasolt módosításokkal él tovább.

A jövõben ha a biztosítási szerzõdés után igénybe vehetõ adókedvezmény vagy adójóváírás változik, akkor a biztosítók 60 napon belül olyan szerzõdésmódosítást dolgozhatnak ki az ügyfélnek, amely továbbra is lehetõvé teszi a kedvezmény igénybevételét.

Az életbiztosítás díját úgy kell kalkulálni, hogy az elegendõ legyen a biztosító valamennyi kötelezettségének a teljesítésére, különös tekintettel a biztosítástechnikai tartalékok képzésére.

Változnak a biztosítási titok szabályai is. Jelenleg a kiszervezett tevékenységet végzõnek nem kell megtartania a biztosítási titkot. A módosítás ezt kiterjeszti a könyvvizsgálóra is, a könyvvizsgálói feladatok ellátásához szükséges adatokra.

Egy új szabály a biztosítók kötelességévé teszi a felügyeleti határozat rendelkezõ részének közzétételét a honlapjukon; azt 5 évig kell ott tartani.

Az elfogadott csomag a tõkepiacról szóló törvényt is módosítja. Az értékpapírok kibocsátóival kapcsolatos információkra vonatkozó uniós, úgynevezett transzparencia-irányelvnek való megfelelés érdekében szükségessé vált a székhely szerinti tagállam definíciójának meghatározása. A változtatás rögzíti, hogy a rendszeres tájékoztatás körébe esõ információnak nem öt, hanem tíz évig kell nyilvánosan hozzáférhetõnek lennie. Pontosították az éves és féléves jelentések alóli kivételek körét. A jövõben csak a szabályozott piacra bevezetett értékpapír-kibocsátókra vonatkozik a mentesség.

Figyelembe véve az egyidejûleg több uniós piacon is jelen lévõ kibocsátókat, módosult a féléves jelentések közzétételének határideje is. A jelenlegi szabályozás szerint a beszámolási idõszakot követõ két hónapon belül kell közzétenni a féléves jelentést, a jövõben ez az idõszak három hónapra emelkedik.

A Magyar Nemzeti Bankról (MNB) szóló törvény módosítása nyomán az európai hosszú távú befektetési alapok felügyeletét az MNB látja el.

A képviselõk átültették a magyar jogrendbe az EU-s irányelv által a tájékoztatási kötelezettségek megsértése esetére bevezetett új szankciókat is. A törvény legnagyobb része november 26-án hatályba lép.