Érdemes még idén megnyitni az új TBSZ számlákat!
2015.11.03
A Tartós Befektetési Számlák (TBSZ) erõs felfutása várható az év végén. Ennek oka, hogy év végén járnak le az elsõ, öt éves futamidejû TBSZ-ek. Ha a számlán eddig felhalmozott összeget továbbra is ebben a megtakarítási formában kívánjuk kezelni, érdemes még idén megnyitni az új TBSZ értékpapírszámlát, és kérni az átvezetést – javasolják a CIB Bank szakértõi. A számlanyitások többsége ma már egyértelmûen az értékpapíros konstrukció a betéti TBSZ-szel szemben.

Ebben az évben lejárnak az elsõ, öt éves futamidejû Tartós Befektetési Számlák (TBSZ), így érdemes idõben dönteni a folytatásról – hívták fel a figyelmet a CIB Bank szakértõi. Azért fontos még december 31. elõtt új számlát nyitni, és rendelkezni az eddigi megtakarítás átvezetésérõl, mert így egy évvel korábban juthat kedvezményes adózással vagy akár adómentesen a befektetéséhez a számla tulajdonosa. Igaz ez akkor is, ha három év múlva kíván kedvezményes adózással pénzéhez jutni, és akkor is, ha kivárja a teljes futamidõ végét. Az ötödik év végén ugyanis adó- és ehomentesen juthat megtakarításához a befektetõ.

Aki kivárja a futamidõ végét, azaz az öt év lejártával veszi fel megtakarítását, jelentõs összeget spórolhat meg. Öt millió forintos megtakarítás esetén például alacsonyabb (5%-os) hozam mellett 55 ezer forint járulékot takaríthat meg a befektetõ, míg magasabb (15%-os) hozam mellett ez az összeg elérheti a 165 ezer forintot is.

Érdemes az év végi határidõt szem elõtt tartani, hiszen a lejáró TBSZ-nek az év végével mindenképpen meg kell szûnnie. Ha a számla tulajdonosa még idén, azaz a december 31-ei határidõ elõtt rendelkezik arról, hogy megtakarítását továbbra is TBSZ számlán tartja, egy évvel korábban juthat pénzéhez, mint ha azt januárban már a 2016-os TBSZ számlára tenné meg.

Vonzó adókedvezmények

A TBSZ legfõbb vonzerejét az elérhetõ adókedvezmények jelentik. A szabályozás pedig nem túlságosan bonyolult: ha az ügyfél a TBSZ számlára befizetett összeget legalább a számla megnyitásának évét követõ 3. év végéig a számlán tartja és csak a nyitást követõ negyedik, illetve ötödik évben kívánja kivenni, úgy a fizetendõ adó mértéke 16 százalék kamatadó + 6 százalék EHO helyett 10 százalékra csökken. Ha pedig a pénzét a számla megnyitását követõ ötödik év végéig nem terheli meg, úgy az ötödik év végén a számlán lévõ összeg után kapott kamatra teljes adómentességet élvez. Ez azt jelenti, hogy ha valaki ezt a befektetési formát választja, akkor a befektetett összeg gyarapodása mellett megtakarítható a kamatadó, a kamatjövedelem után fizetendõ EHO, az árfolyamnyereség adója és az osztalékadó egyaránt.

A CIB szakértõi szerint a lejáró számlák – és az azokhoz kapcsolódó új számlanyitások – mellett az új TBSZ-szerzõdéseknél is erõs felfutás várható a következõ hetekben, ennek tükrében pedig a CIB Bank legalább ötven százalékos növekedést tart valószínûnek a számlanyitások számában. Jelenleg a CIB Bank lakossági ügyfeleinek nagyjából 10 százaléka rendelkezik már TBSZ számlával, de ez az arány még magasabb az értékpapírszámlával is rendelkezõ ügyfelek körében.

„A jelenlegi kamatkörnyezet hatása láthatóan hat a TBSZ piacára is, hiszen az indulás óta gyakorlatilag megfordult az aránya a betéti és a befektetési számlákhoz tartozó TBSZ-nek az utóbbiak javára. A CIB Bank tapasztalatai szerint emellett az ügyfelek nagyon tudatosan használják ki a TBSZ által elérhetõ adókedvezményt: mindössze 1,5-2 százalékot ér el azoknak az aránya, akik idõ elõtt feltörik a megtakarításukat” – mondta el Schmél Ferenc, a CIB Bank lakossági üzletágának megtakarítási termékfejlesztési vezetõje.