Az idén 2,1, jövõre 2,5 százalékos növekedésre számít Magyarországon az Európai Bizottság
2016.02.05
Az idén 2,1 százalékos, jövõre 2,5 százalékos gazdasági növekedésre számít Magyarországon az Európai Bizottság (EB), amely csütörtökön tette közzé Brüsszelben az esedékes téli gazdasági elõrejelzését mind az unió egészére, mind az egyes tagországokra nézve - írja az MTI.

A brüsszeli testület gazdasági és pénzügyi fõigazgatóságának (EcFin) friss helyzetértékelésében emlékeztetnek arra, hogy a magyar bruttó hazai termék (GDP) tavaly 2,7 százalékkal, 2014-ben pedig 3,7 százalékkal nõtt.

A növekedés várható lassulása fõként annak tudható be, hogy mérséklõdik az EU-források felhasználása és ezáltal csökkenni fog az állami és magánberuházások beruházások mértéke is. Ezeket részben kompenzálni fogja a magánfogyasztás 3,2 százalékos bõvülése, amit nagyban segített a devizahitelek forintosítása és az, hogy 16 százalékról 15 százalékra csökken a személyi jövedelemadó (szja) kulcsa.
Az idei év után a 2017-es növekedésnek is a belsõ kereslet lesz a fõ hajtóereje, az elõrejelzés szerint tovább nõ a lakossági fogyasztás és beruházás, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) intézkedései pedig javítani fogják a kereskedelmi bankok hitelezési aktivitását. Kedvezõ gazdasági hatása lesz annak is, hogy a lakásépítés áfája 27-rõl 5 százalékra csökken.

A beruházások a 2015-ös stagnálás után idén 2 százalékos csökkenést, jövõre viszont 3,6 százalékos növekedést fognak mutatni a bizottság szerint.
Az uniós javaslattevõ-végrehajtó intézmény becslései szerint a magyarországi munkanélküliség, amely 2015-ben 6,7 százalékra csökkent, tovább zsugorodik majd: idén várhatóan 6, jövõre pedig 5,2 százalékra süllyed. A jelentésben hangsúlyozták, a közmunkaprogram mellett a magánszektor is hozzájárult a foglalkoztatottság bõvüléséhez.

Az infláció a jelentés szerint 1,7 százalékos lesz 2016-ban, ám a vártnál alacsonyabb kõolajárak, a mérsékelt importált infláció és az olcsó élelmiszerárak miatt a jegybank 3 százalékos inflációs célja 2017 végénél korábban aligha teljesül.

A költségvetési deficit szilárdan a 3 százalékos uniós tûréshatár alatt fog maradni, idén a történelmi mélypontnak számító 2 százalék körül várható és jövõre 1,9 százalékra is csökkenhet az EU prognózisa szerint. A nagyobb deficit kockázatát növeli a lakástámogatások felülrõl nyitott jellege, a mûködési kiadások - kivált az egészségügyben - szûkre szabott kerete, ugyanakkor a termõföld eladásokból befolyó összeg bõven meghaladhatja a költségvetésben elõirányzottat.

Az államadósság idén 0,5 százalékos csökkenéssel a GDP 75,8 százalékára fog mérséklõdni, 2017-ben pedig 72,4 százalékra - olvasható a dokumentumban.

Az EcFin megállapítja, hogy a bizonytalansági tényezõk a vizsgált idõszakban inkább felfelé módosíthatják a becsléseket, ilyen lehet például az átlagosnál jobb mezõgazdasági teljesítmény.