Harmadik éve, ha lassan is, de nõ a hazai biztosítási piac
2016.03.03
2015-ben 2,5 százalékkal, 871,3 milliárd forintra növekedett a hazai biztosító társaságok díjbevétele. A nem életbiztosítások területén bõvülést, míg az életbiztosítási üzletágban csökkenést mutatnak a számok – tette közzé a Magyar Biztosítók Szövetsége (MABISZ) a 2015. évi elõzetes adatokat csütörtökön.

2015-ben – a korábbi évek tendenciájához hasonlóan - a nem életbiztosítások díjbevételének növekedése húzta a piacot. Örvendetes, hogy a nem életbiztosítási üzletágon belül szinte minden részpiacon enyhe bõvülés mutatkozott. Kismértékben ugyan, de növekedtek a vagyonbiztosítási – a tûz- és elemi kockázatokból, az „egyéb vagyoni kockázatokat” lefedõ biztosításokból származó – bevételek. Ugyancsak jó hír, hogy az elmúlt egy évben mintegy 2,5 milliárd forintos díjbevétel-növekedés mutatkozott az egészségbiztosítások területén is.

Bõvülés látható a két nagy gépjármû-biztosítási területen, mind a casco, mind pedig a kötelezõ gépjármû-felelõsségbiztosítások (kgfb) piacán. A kötelezõ gépjármû-felelõsségbiztosítások területén jelentõs volumennövekedés látszik: a 2014. év végihez képest közel 95 ezerrel kezeltek több kgfb-szerzõdést a biztosítók, mint egy évvel korábban. Ebben az adatban már szerepet játszik a gépjármû-értékesítés megugrása is, de a növekedést táplálta az is, hogy 2015-ben csökkent a biztosítatlan gépjármûvek száma. Az üzletág 2015. évi, 107 milliárd forintos díjbevétele ugyanakkor még mindig alatta marad a 2009. évi 125 milliárd forintos összpiaci kgfb-díjnak.

A másik gépjármû-üzletágban, a casco-piacon is mutatkozott némi bõvülés: a szerzõdések száma az egy évvel korábbi 812 ezerrõl 821 ezer darabra nõtt 2015-ben, az üzletágból befolyó díjbevétel pedig 64,1 milliárdról 69 milliárd forintra emelkedett. Ugyanakkor látszik, hogy a hazai gépjármûállománynak továbbra is csupán töredéke rendelkezik casco-biztosítással. A hazai gépjármûpark átlagéletkora mára már meghaladja a 13 évet, s az idõsebb gépkocsikra általában ritkábban kötnek vagyonbiztosítást tulajdonosaik.

A teljes piac 871,3 milliárd forintos díjbevételének nagyobbik része, 441,5 milliárd forint származott az életbiztosítási piac bevételeibõl, az életbiztosítási díjbevétel 2,6 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól. Az elsõ pillantásra kedvezõtlen folyamat mögött azonban egy egészséges piaci átrendezõdés áll: az egyszeri díjas termékek piaca 12 százalékkal zsugorodott, és a hangsúly inkább a hosszú távú ügyfél-megfontolást sejtetõ, folyamatos díjas termékek irányába tolódott el.

A folyamatos díjas életbiztosítási piac bõvülésében kiemelkedõ szerepe volt az adókedvezménnyel támogatott nyugdíjbiztosításoknak: 2014-ben 11,6 milliárd, tavaly pedig már 29 milliárd forint folyt be ezekre a biztosításokra.

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) adatai szerint hosszú évek óta elõször pozitív, 28,3 milliárd forintos eredmény mutatkozott a szektor biztosítástechnikai eredményét illetõen. Ugyancsak a jegybanki adatok tanúsága szerint tovább növekedett az állampapírok szerepe a biztosítói befektetések körében: 2015 végén a szektor 1034 milliárd forintot fektetett közvetlenül állampapírba, míg a közvetett állampapír-befektetések összege elérte az 1220 milliárd forintot.