Akár háromszor több utasbiztosítást is kötnek a hosszú hétvégék idejére
2016.03.04
A Groupama Biztosító és az OTP Travel tapasztalatai szerint a hosszú hétvégéken egyre több magyar kel útra. A legnépszerûbb programok közé évek óta a városlátogatások és a wellness programok tartoznak. A hosszú hétvégéken spontán és olcsón szeretnek a magyarok külföldre utazni.

Egyre több magyar tölti külföldön a hosszú hétvégéket. Az elmúlt évek tapasztalatai alapján a legnépszerûbb úti célok az Európán belüli nagyvárosok, sorrendben Isztambul, Párizs, Róma, Barcelona, Madrid, London és Lisszabon. „Sok esetben a repülõjegy ára határozza meg a célállomásokat: ahová olcsón elérhetõ a jegy, oda többen utaznak” – mondta el Molnár Judit, az OTP Travel ügyvezetõje, a Magyar Utazási Irodák Szövetségének alelnöke, majd hozzátette: „Az utazók folyamatosan keresik az újszerû vagy akciós utakat. Egyénileg szervezett hosszú hétvégékre az utasok 50-100.000 forintot szánnak személyenként; csoportosan szervezett városlátogatásokra már 100-150.000 forintot is kifizetnek.”

„Azért választják továbbra is sokan az utazási irodák nyújtotta szolgáltatásokat, mert egy utazás során felmerülõ váratlan helyzetre az utazási irodának kötelessége reagálnia, segítenie az utasoknak. Például ha az utas szállodájában csõtörés van, és ezért kiürítik az épületet, új szállást kell biztosítania az utazási irodának. De ugyanígy intézkednünk kell, ha − szélsõséges esetben − a helyi politikai környezet veszélyessé válik, és az ország sürgõs elhagyására kényszerülnek az utasaink” − mondta el Molnár Judit.

Leggyakrabban ezért nem kötünk utasbiztosítást
A Groupama Biztosító tavaly év végén kutatást végzett, melybõl kiderült, hogy a külföldre utazók kétharmada (67%-a) általában köt utasbiztosítást. Azok között, akik ezt elmulasztják, a leggyakrabban, 39%-ban hangoztatott mentség az volt, hogy csak rövid ideig tartózkodtak külföldön. Az utasbiztosítás kötését elmulasztók 33%-a hozta fel indokul az utazás veszélytelen voltát, szerintük azért nem kellett utasbiztosítás kötni, mert nem terveztek veszélyes programot, például extrém sport ûzését.

„Az, hogy valaki csak egy-két napra ugrik át egy szomszédos országba, nem lehet indok arra, hogy biztosítás nélkül induljon útra. Akár egy városlátogatás alkalmával is elõfordulhat egy allergiás roham, egy bokaficam, sõt olyan esetünk is volt, amikor egy egynapos ausztriai utazás alkalmával kellett vakbélmûtétet végrehajtani. Egy ilyen sürgõsségi ellátás körülbelül 1,5 millió forintba kerül, ezért is fontos, hogy senki ne induljon külföldre utasbiztosítás nélkül – hívta fel a figyelmet Karsai Márta a Groupama Biztosító utasbiztosítási szakértõje.

A hosszú hétvégékre sokan bebiztosítják magunkat
A Groupama Biztosító tapasztalatai szerint is egyre többen használják ki külföldi utazásra a hosszú hétvégéket. Tendencia, hogy az évi egy nagy nyaralás helyett inkább több rövidebb utazást választanak az emberek. 

A Groupama Biztosító adatai alapján az látható, hogy a hosszú hétvégék idejére megnõ az utasbiztosítási szerzõdések száma. 2015-ben a szerzõdéskötések száma az átlagoshoz képest 36%-kal emelkedett meg a hosszú hétvégék idejére. Természetesen van különbség az egyes dátumok között. A biztosítótársaság tapasztalatai szerint a – hagyományosan családi körben töltött – húsvéti és a karácsonyi ünnepek idejére kevésbé utaznak külföldre az emberek, de az augusztus 20-i és az október 23-i hosszú hétvége az elmúlt két évben kiemelkedõ volt: a Groupama Biztosítónál 2014-ben az októberi, míg 2015-ben az augusztusi hosszú hétvégén mintegy háromszorosára nõtt az utasbiztosítási szerzõdéskötések száma az átlagoshoz képest. 

„Márciusban két hosszú hétvége vár ránk, ekkor, és az év hátralévõ részében is azt ajánljuk, hogy ne a biztosításon spóroljunk, körülbelül egy pizza áráért akár sok millió forintos kiadást kerülhetünk el. Egy utasbiztosítást ráadásul ma már nagyon egyszerûen, az utolsó pillanatban is megköthetünk. A Groupama Biztosító online biztosítása a kötés utáni percben már érvényes, így akár az induláskor is megköthetõ okostelefonon keresztül is” – tanácsolja Karsai Márta.