Folytatódott a drágulás - van, ahonnan hiányzik az áfacsökkentés
2017.02.14
A várakozásoknak megfelelõen 2,3 százalékos volt a januári infláció. A lakossági fogyasztás bõvülése folyamatosan érezhetõ az árakban, az áfacsökkentés azonban nem jelent meg mindenhol. Az idén várhatóan 2,5 százalékos lehet az éves átlagos infláció.

Tovább gyorsult az infláció januárban. A decemberi 1,8 százalék után - a piaci várakozásoknak megfelelõen - 2,3 százalékkal emelkedtek az árak januárban. 

Németh Dávid, a K&H Bank vezetõ elemzõje a friss adatokat értékelve elmondta, éves szinten felfelé húzták az inflációt az üzemanyagárak, amelyek 15 százalékkal drágultak. Németh Dávid szerint erre számítani lehetett a bázishatás miatt. Tavaly januárban ugyanis még csökkenõ pályán voltak az olaj- és üzemanyagárak, míg az idén ezek felfelé mentek. Emellett jelentõsen emelkedett az idényáras zöldségek és gyümölcsök ára, ami elsõsorban azzal magyarázható, hogy a dél-európai országokban a hideg idõjárás rossz hatással volt a termésre.

A szakember szerint az idén januárban életbe lépett áfacsökentés a baromfihús esetében érvényesült a leginkább. Ezzel szemben a tojásnál és a tejnél csak 30 százalékban épült be az árakba az alacsonyabb áfa. 

„Az éttermi étkezésnél nem látszik az áfacsökkentés. Legalábbis a nem elõfizetéses éttermi étkezés havi szinten 0,4 százalékkal drágult. Nagyjából ugyanolyan mértékben, mint a januárt megelõzõ hónapokban” - mondta Németh Dávid. Az internet esetében részben átmehetett az áfacsökkentés, de még nem lehet pontosan látni ezt a hatást. Németh Dávid azt is elmondta, hogy az inflációs adatokban folyamatosan érezhetõ a lakossági fogyasztás növekedése, ami részben a nettó reálbérek növekedésével magyarázható. Többek között a piaci szolgáltatások, valamint a ruházkodási termékek esetében is látható a drágulás.

Az idei inflációs pályáról a szakember elmondta, ha a mostani szinten marad az olajár, akkor áprilisban az üzemanyagok ára csökkenhet, ez pedig lassíthatja az inflációt. Szintén kérdéses az élelmiszerek árának alakulása. Ha például idén novemberben és decemberben nem lesz fagyos idõjárás a dél-európai térségekben, akkor az idényáras zöldségek és gyümölcsöknél a most januári forgatókönyv ellentéte lesz, azaz a magas bázisárakhoz képest jóval olcsóbbak lehetnek ezek a termékek. Németh Dávid szerint õszességében a jelenlegi kilátások alapján az idén 2,5 százalékos éves átlagos inflációra lehet számítani.