Hosszú távon veszítenek jólétükbõl a britek
2017.04.10
Nem jók az esélyei a „szoft Brexitnek”. A britek makacsnak tûnnek, az EU pedig példát akar statuálni arra, hogy a kilépésbõl nem lehet jól kijönni. Javítaná a józan megállapodás esélyeit, ha Franciaországban és Németországban nem törnének elõre a populista pártok, de a britek hosszú távon mindenképpen veszítenek jólétükbõl – vélik a Pioneer Investments elemzõi.

„Akárhonnan nézzük, nem jók a kilátásai egy szoft Brexitnek” – véli elemzésében Andrea Brasili és Monica Defend. A Pioneer Investments vezetõ elemzõi szerint a tárgyalások harcias megnyitása a britek részérõl, ami szerint a rossz alkunál az alku hiánya is jobb, a másik oldalról is elszántsággal találkozik. Az EU tárgyaló delegációja ugyanis tisztában van azzal, hogy ha nem lesz negatív hozadéka az angolok számára a kilépésnek, az könnyen az egész Európai Unió végét jelentheti.

A briteket minden elemzés arra figyelmezteti, hogy a „hard Brexit” súlyos következményekkel járhat az angol gazdaságra nézve, de figyelmeztetéseket kap az EU is arról, hogy gazdasági és katonapolitikai értelemben mit kockáztat egy bemerevedõ állásponttal. Éppen ezért van még esélye annak, hogy a józan ész kerekedik felül, és a „szofthoz” közelebb álló megoldás gyõz. „Ennek esélyét nagymértékben rontaná, ha a populista hangok erõsödnének fel az EU-tagállamokban, és jelentõsen javítaná, ha a közelgõ francia és német választásokon a hollandhoz hasonlóan jól szerepelnének a mérsékelt erõk” – állítják a Pioneer vezetõ elemzõi.

Ami a következményeket illeti, a rövid, a közép- és a hosszú távú hatások alapvetõen különböznek egymástól. Rövid távon az eddigi pozitív eredményeket erodálja az infláció. A font tavaly nyár óta tapasztalt jelentõs leértékelõdése nagy elõnyt jelent a brit gazdaságnak és fõleg az exportnak, de ezt a brit vásárlóerõ csökkenése hamarosan ellensúlyozni fogja. Ezt a negatív hatást a nettó export növekedése részben ellentételezi, ami már most is látható.

Az elemzés szerint a középtávú hatásokat a végleges megállapodás fogja inkább meghatározni. A legjobb példa erre talán az EU felé közvetített pénzügyi szolgáltatások kérdése. Ha a britek elveszítik erre a jogukat, azt nagyon erõsen meg fogja érezni az angol gazdaság. Nemcsak arról van szó, hogy megindul a pénzügyi szolgáltatók áramlása Londonból Írországba és a kontinentális Európába, hanem arról is, hogy mindez az egész angol külkereskedelmi mérleg látványos romlásához vezet a szolgáltatásexport kiesése miatt, a külkereskedelmi mutatók romlása pedig további leértékelõdési nyomás alá helyezi a fontot.

A hosszú távú hatások nehezen megjósolhatók, de egy-két dolog világosan látszik. Az Egyesült Királyság elveszíti azt a nem elhanyagolható elõnyét, hogy eddig szofisztikált és hatékony belépési pontot jelentett az EU egységes piacára. Emellett az ország a jövõben kevesebb hasznot remélhet magas szintû intézményrendszerétõl is, így összességében egy új, belterjesebb üzleti modellre kell átállnia. Ugyancsak világos, hogy az angolok a jövõben kisebb hasznot húznak majd a magasan képzett munkaerõ szabad áramlásából, mint eddig, ami hosszú távon az ország potenciális GDP-jének csökkenéséhez vezet.

„Ha befektetõi szemmel nézzük a kialakult képet, közép- és hosszú távon nem fogadnánk a brit gazdaság sikerére, a közeljövõben pedig a tárgyalások állásától függõ magas volatilitást prognosztizálunk az angol részvény- és devizapiacon” – vélik a Pioneer Investments nemzetközi elemzõi.