"Az Egyesült Királyságnak teljes egészében fedeznie kell a kiválási folyamat költségeit, például a Londonban mûködõ uniós ügynökségek költöztetését is" - írták a bizottság szakértõi a dokumentumban, amelyet csak azután fogadhatnak majd el, hogy a bennmaradó "huszonhetek" vezetõi április 29-i ülésükön jóváhagyják a tárgyalásokra vonatkozó tágabb iránymutatásaikat.
Az Európai Unió azt már korábban is többször hangsúlyozta, hogy a briteknek a kilépés után is teljesíteniük kell majd a közösséggel szemben fennmaradó pénzügyi kötelezettségeiket. Egyes számítások szerint London a múltban hozott költségvetési döntések és egyebek miatt a távozást követõen még 60 milliárd euróval marad adósa az EU-nak, magának a kiválási folyamatnak a költségeirõl azonban eddig nem készítettek becsléseket.
A hírportál cikke szerint ezekbe az ügynökségek költöztetése mellett például a tárgyaló delegációk utazási költségei vagy akár a rendkívüli uniós csúcstalálkozók rendezésének költségei is beleszámíthatnak.
Az Európai Bizottság a dokumentum szerint biztosítani akarja, hogy a kiválási folyamat ne hagyjon maga mögött "jogi kiskapukat vagy szürke zónákat".
Az irányelvek egyebek mellett kitérnek az állampolgárok jogainak kölcsönös biztosítására, az olyan garanciákra, hogy például a cégeknek ne kelljen visszahívniuk a kiválás pillanatában már egymás piacain lévõ áruikat, valamint arra, hogy csak a kilépés feltételeirõl szóló megállapodás után kezdõdhetnek a tárgyalások az Egyesült Királyság és az Európai Unió jövõbeni kapcsolatairól.
A Politico által megkérdezett elemzõk szerint a dokumentum világossá teszi, hogy az EB nem szeretné, ha London "olcsón megúszná" a távozást.
Bennfentes források szerint Brüsszelben azt tervezik, hogy még a június 8-ra kiírt brit elõrehozott választások elõtt közzéteszik a végleges irányelveket. Egyesek azonban úgy vélték, hogy ezzel a testület beavatkozna a választásokba.