Távoli ügyfélazonosítás, szigorodó pénzmosáselleni szabályok a pénzügyi intézményeknél
2017.07.21
Az MNB új rendelete szerint személyes ügyintézés helyett például számítógép, okostelefon kamerája és mikrofonja révén - távolról is azonosíthatja magát egy ügyfél pénzügyi intézményénél. Emellett számos esetben – kiemelve a jelentõs készpénzes tranzakciókat – szigorodnak az ügyfél-átvilágítás és az ehhez kapcsolódó monitoringtevékenység szabályai.

Az Európai Unió „negyedik pénzmosás elleni irányelve” és a hazai jogalkotói, felügyelõi elvárások nyomán 2017. június 26-tól – a gazdaság uniós szintû „kifehérítése” érdekében – módosultak a pénzmosás és a terrorizmus finanszírozása megelõzésérõl és megakadályozásáról (új Pmt.), valamint a pénzügyi és vagyoni korlátozó intézkedések végrehajtásáról szóló (új Kit.) törvények. Az új Pmt. és az új Kit. felhatalmazásainak eleget téve megjelent a Magyar Közlöny 2017. évi 119. számában a Magyar Nemzeti Bank (MNB) jegybanki rendelete a pénzmosás és a terrorizmusfinanszírozás megelõzésének – valamennyi pénzügyi intézményre, a bizalmi vagyonkezelõkre és azok ügyfeleire vonatkozó – részletszabályairól. A rendelet elõírásai a mai naptól hatályosak.

Az új Pmt. lehetõséget ad arra, hogy az intézmények az ügyfeleket online módon, személyes megjelenés nélkül is azonosíthassák, amelyhez kapcsolódóan az MNB rendelete meghatározza a technikai, informatikai, biztonsági, személyi, belsõ szabályozási és képzési feltételeket a kötelezõ ügyfél-átvilágítás vonatkozásában.

A személyes megjelenés nélkül történõ ügyfél-átvilágítás csak olyan elektronikus hírközlõ rendszer - például otthoni számítógép vagy okostelefon kamerája és mikrofonja - segítségével történhet meg, amely valós idõben (online) képes kép- és hangfelvételt készíteni az ügyfélrõl és annak személyi azonosító okmányáról, a felvételek visszakereshetõk, valamint ellenõrizhetõ módon tárolhatók (ezekre és a pénzügyi intézmények kezelõinek személyére szigorú biztonsági, adatvédelmi szabályok vonatkoznak).

Az online ügyfél-átvilágítás során a pénzügyi intézmény ügyintézõjének azonosítani kell majd az ügyfél arcképét az általa bemutatott kártyaformátumú személyi igazolványon vagy jogosítványon, és azt össze kell vetnie az általa hozzáférhetõ, kezelhetõ nyilvántartással. A pénzügyi intézmény az azonosítás során e-mailen vagy sms-ben azonosító kódot küld az ügyfélnek, akinek azt az ügyfél-átvilágítás befejezéséig elektronikusan vissza kell juttatnia számára.

A távoli ügyfélkapcsolat az ügyfelek esetleges ismételt ügyfél-átvilágításakor is hasznos lehet. Az új Pmt. szerint például 2019. június 26-ig a pénzügyi intézménynek valamennyi olyan szerzõdéses ügyfelét újból azonosítania kell, akik személyi okmányának másolatával a bank, biztosító stb. nem rendelkezik, illetve (vállalati ügyfeleknél) amelyek esetében a tényleges tulajdonosok befolyásának mértéke, tulajdonlásuk jellege jelenleg nem állapítható meg.

A jogszabály szerint az olyan pénzügyi szerzõdéseknél – tipikusan például a banki „alvó számláknál” – is kötelezõ az ügyféllel történõ újbóli kapcsolatfelvétel (és addig az ügyfél nem is kezdeményezhet újból tranzakciókat), amelyek terhére az ügyfél legalább 2 éve nem adott megbízásokat, vagy nem történt mûvelet azokon.

Az MNB rendelet szerint a jövõben a pénzügyi intézmény kijelölt vezetõjének közvetlen döntése alapján köthetõ szerzõdés vagy hagyható jóvá ügylet egyes, pénzmosás szempontjából nagyobb kockázatú ügyfelekkel. E körbe sorolhatók például a havi 50 millió forintnál nagyobb készpénzforgalmat jelzõ vagy egyszeri tranzakcióként ennyit készpénzben befizetni akaró ügyfelek.

Megerõsített pénzmosási ügyfél-átvilágításra számíthatnak többek között az új Pmt. szerint kiemelt közszereplõnek minõsülõ, valamint azon ügyfelek, amelyek átvilágítására 10 millió forint feletti pénzváltás miatt került sor. A fenti esetekben a megerõsített eljárás alá esõ ügyfelek esetében a 10 millió forint feletti készpénzbefizetés, vagy pénzváltás esetén a szolgáltatók – egyebek mellett – kötelesek lesznek beszerezni a pénzügyi eszközök forrására vonatkozó információkat is.