Akár 3,5 %-kal is nõhet a GDP jövõre
2017.10.24
Jövõre a vártnál nagyobb mértékben bõvülhet a magyar gazdaság, és a növekedés meghaladja majd a legtöbb közép-kelet-európai gazdaságét, ezt prognosztizálja az Atradius hitelbiztosító. A tanulmány szerint Magyarország hitelbiztosítási szempontból a közepesen kockázatos országok közé tartozik, pozitív kilátásokkal a jövõ évre. A magyar államháztartás legnagyobb gyengesége továbbra is a magas külsõ adósság.

A magyar GDP növekedése idén várhatóan 3,6% lesz, jövõre pedig közel 3,5%. A gazdaság bõvülését a magánbefektetések növekedése és az állami beruházások újraindulása teszi lehetõvé. – „Tavaly az Európai Uniós támogatások folyósításának lelassulása okozta a gyenge GDP-adatot (1,9%), amit csak az erõs lakossági fogyasztás tudott ellensúlyozni. Az idei és jövõ évi növekedésben nagy szerepet kap az építõipar, és az export, de továbbra is fontos tényezõ marad a háztartások fogyasztása.” – mondta Vanek Balázs országigazgató.

Az Atradius elemzése szerint a magánfogyasztás bõvülése 2017-ben 4,3%, jövõre pedig 4,6% lehet. Ezt a növekedést a minimálbér emelése és a csökkenõ munkanélküliség segíti, bár a növekedés üteme kis mértékben visszaesik a tavalyihoz képest (5%). A 2014-15-ös defláció után, amely mögött a háztartási energiaárak szabályozása, a rezsicsökkentés állt, ismét növekedésnek indultak a fogyasztói árak. A várható idei infláció 2,6% jövõre pedig 3%.

A hitelbiztosító elemzése kiemeli, hogy a magyar kormány számára továbbra is prioritás a fiskális fegyelem, de az eladósodás mértéke 2017-ben és 2018-ban is várhatóan nõ majd. – „Ennek az a magyarázata, hogy csökkent a társasági adó, egyes termékkategóriák áfája, jövõre pedig csökken a munkáltatói járulék. Az országgyûlési választásokkal összefüggésben lelassul az államadósság csökkenése, ennek a konszolidálását 2018 második felére várjuk” – mondta Vanek Balázs.

A magyar államháztartás legnagyobb gyengesége továbbra is a külsõ adósság, amelynek mértéke 2017-ben a GDP 70%-a volt. – „A külsõ adósság tartósan csökkenõ tendenciát mutat, ami pozitív. Ugyanakkor nehezíti a helyzetet, hogy a külsõ államadósság 30%-a devizaadósság, és a háztartások is fõleg devizában adósodtak el. Így bár a folyó fizetési mérleg többlete segíti az árfolyamot, a forint továbbra is sebezhetõ a befektetõi hangulat változásaival és a devizakockázatokkal szemben” – mondta az Atradius országigazgatója.

A tanulmány szerint a régióban csak Románia (3,7%) elõzi meg majd jövõre Magyarországot a gazdaság bõvülését tekintve. A visegrádi országok között pedig Magyarország holtversenyben Szlovákiával az elsõ, Lengyelország (3,3%) a második, a hagyományosan erõs Csehország pedig ezúttal az utolsó (2,6%).