Változás közeleg a lakáspiacon
2017.12.27
2017-ben még tovább élénkült a hazai lakáspiac a tavalyi évhez képest: országszerte nõttek az árak és az adásvételek száma is emelkedést mutat.Változás az elõzõ évekhez képest, hogy egyre több lakást vesznek hitelre az emberek, és az idei élénkülést a fõvárosi adásvételek helyett leginkább a vidéki városokban történt tranzakciók támogatták. Továbbra is jelentõsek a területi különbségek: Budapesten decemberben 543 ezer forint a lakások átlagos kínálati négyzetméterára, ezzel szemben Gyõrben 336 ezer, Szegeden 257 ezer, Debrecenben pedig 311 ezer forintot tett ki.

A várakozásoknak megfelelõen idén is felfelé mentek az árak a magyarországi lakáspiacon. Budapesten és a vidéki nagyvárosokban több mint 10 százalékos volt a drágulás mértéke, 2018 azonban megnyugvást hozhat az áremelkedés tekintetében. - derül ki az ingatlan.com országos elemzésébõl, amely több mint 200 ezer lakáshirdetés alapján vizsgálta az idei év forgalmát.

Balogh László, az ingatlan.com vezetõ gazdasági szakértõje elmondta: a drágulás nem meglepetés, továbbra is erõs a kereslet az új és a használt lakások iránt, de két fontos változás történt az idei évben. „A kereslet egyre nagyobb részét hitelbõl finanszírozzák a vevõk annak köszönhetõen, hogy 2017-ben minden eddiginél alacsonyabb kamattal lehetett lakáshitelt felvenni.” – tette hozzá a szakértõ. Balogh László szerint másik komoly változás, hogy a fõvárosban már nem növekszik az adásvételek száma, ez pedig jövõre véget vethet a dinamikus áremelkedésnek is. A lakáspiaci növekedés motorja folyamatosan átkerül a vidéki városokba, ahol továbbra is élénkül a forgalom, emelkednek az árak és új lakások is épülnek. Balogh László hozzáfûzte, hogy a vidék felzárkózása mellett az országon belül továbbra is nagyon jelentõs különbségek vannak.

Körkép

Budapesten a lakások átlagos kínálati négyzetméterára december végén 543 ezer forint volt, ez 16 százalékos emelkedést jelent 2016 decemberéhez képest. A fõvárosi panellakásoknál ezt meghaladó drágulás következett be: az átlagos négyzetméterár ugyanis 19 százalékkal 405 ezer forintra nõtt. Az ingatlan.com elemzése kiemeli, hogy a panelek iránti kereslet emelkedése azzal magyarázható, hogy a téglalakásokhoz képest átlagosan 20-40 százalékkal olcsóbbak, és viszonylag kis alapterületen több helyiséget nyújtanak.

A vidéki városok közül Gyõrben a téglalakások ára 9,1 százalékkal 357 ezer forintra emelkedett, a paneleknél pedig 9,6 százalékkal 287 ezer forintra ugrott az átlagos négyzetméterár. Debrecenben a téglalakásoknál 10 százalékkal 330 ezer forintra, a paneleknél 12 százalékkal 270 ezer forintra nõtt az átlagár. Szegeden a téglalakásoknál 9,6 százalékos, a paneleknél viszont 20 százalék feletti áremelkedés történt, így az elõbbiek négyzetmétere 274 ezer forint volt december végén, utóbbiaké pedig 233 ezer forintra rúgott.

 Mi várható?

Az ingatlan.com elemzése rámutat arra, hogy idén - az új lakások vásárlására vonatkozó elõszerzõdéseket is figyelembe véve - akár 160 ezer tranzakcióra is sor kerülhet. 2017-ben már megkezdõdött az új lakások tömeges átadása, 2018-ban pedig akár 15-20 ezer eladási céllal épült új lakás készülhet el. Az árak várhatóan nem csökkennek jövõre sem a használt sem pedig az új lakások esetében, de a drágulás várhatóan 5-10 százalék közé mérséklõdik település- és ingatlantípustól függõen. Balogh László szerint jövõre az új lakások tömeges átadása, az olcsó lakáshitelek és a Családi Otthonteremtési Kedvezmények is lendületben tarthatják a lakáspiacot. Az új lakások piacának élénkülése 2019 végéig biztosan kitart, addig ugyanis 5 százalékos áfakulccsal lehet értékesíteni ezeket az ingatlanokat. Az árkülönbségek miatt a CSOK a fõvárosban leginkább a használt lakások vásárlóinak, a vidéki városokban pedig az új lakások vevõinek vagy a családi házak építõinek nyújthat leginkább segítséget 2018-ban.