A lakástüzek jellemzõen a karácsonyi idõszak során válnak a hírmûsorok visszatérõ rémképeivé, nem volt ez másként tavaly sem. A lángok szinte mindig gondatlanság miatt csaptak fel, s olyan ártatlannak tûnõ ünnepi kiegészítõk okozták õket, mint az õrizetlenül hagyott gyertyák, koszorúk, helytelenül gyújtott csillagszórók vagy zárlatos karácsonyi égõsorok. De vajon tényleg akkora kockázatot jelent a karácsony, mint ahogy azt a hírekbõl gondoljuk?
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint 2016-ban 7449 regisztrált lakástûz volt Magyarországon. Ez, ha csak kismértékben is, de javulás a korábbi 7730-as értékhez képest. Reméljük, ez a pozitív tendencia tükrözõdni fog a 2017-es, rövidesen megjelenõ adatokban is. A Katasztrófavédelem tapasztalatai alapján tudjuk, hogy minden évben bõven 100 alatt van azon esetek száma, amikor egy karácsonyfához vagy adventi koszorúhoz köthetõen keletkezik tûz az otthonokban Magyarországon.
Bár éves szinten a tûzesetek legjellemzõbb okozói az elektromos zárlatok, a Groupama Biztosító tapasztalatai szerint év végén a második leggyakoribb okká válnak – bár számukban, léptékükben nem foghatók az elõzõkhöz – a karácsonyfatüzek, illetve a karácsonyi díszek, asztali díszek, csillagszórók okozta tüzek.
„Karácsonykor még otthon van a család, a figyelem a feldíszített fára összpontosul, így ha valami lángra kap, jó eséllyel gyorsan eloltják – mondja Szabó Imre, a Groupama Biztosító Szolgáltatási Centrumának fõosztályvezetõje. Ezekrõl az esetekrõl nem is érkeznek kárbejelentések, az ünnepnapok múltával azonban sajnos lankad a figyelem, mindeközben a fák napról napra szárazabbakká válnak, így egyre fokozódik a gyúlékonyságuk is. Az esetleírásokból kiderül, hogy a szülõk ekkor már engedik a gyerekeknek egyedül meggyújtani a gyertyákat és csillagszórókat, ami könnyen vezethet katasztrófához.”
A szakember megkockáztatja: az ünnepek elmúltát követõ idõszak az igazán veszélyes, különösen azoknál, akik a karácsonyfájukat vízkereszt után is még akár hetekig meghagyják. „Az elmúlt napokban csupán néhány karácsonyi lakástûzzel kapcsolatos kárbejelentés érkezett, ezek asztalon lévõ gyertya vagy csillagszóró miatt meggyulladt tv-rõl, függönyrõl, kanapéhuzatról, szõnyegrõl számoltak be. A legnagyobb káresemény várható kártérítési összege 280 ezer forint. Bízunk abban, hogy súlyosabb, akár az egész lakás kiégését okozó tûzeset ebben az évben nem fordul elõ” – tette hozzá Szabó Imre.
2018.01.11
A 2017-ben bejelentett tûzkárok alapján egyértelmûen látszik, hogy a legtöbb karácsonyfatûz és tûzkár nem is karácsonykor, hanem az ünnepek elmúltával, januárban következik be – mondja Szabó Imre, a Groupama Biztosító Szolgáltatási Centrumának fõosztály-vezetõje a biztosító tapasztalataira hivatkozva.