Milliókba kerülhet a családi síelés: így úszhatod meg a húzós költségeket
2018.01.19
A mintegy félmillió hazai síelõ elsõsorban a környezõ külföldi síterepeket keresi fel, jellemzõen autóval. A veszélyek ellenére csak az utazók fele köt biztosítást, pedig minden századik síelõt baleset ér a pályákon. Ez mintegy százezer síbalesetet és köztük körülbelül tízezer fejsérülést jelent évente - tette közzé adatait a Biztositas.hu.

Szokásos optimizmusukkal vágnak neki évrõl évre a magyarok a környezõ országok síterepeinek. Fontos azonban tudni, hogy ezeken a síterepeken közel százezer síbalesetet regisztrálnak évente. A balesetek nagy része a síelõk között legnépszerûbb Ausztriában történik, ahol egy idényben átlagosan mintegy hatvanezren sérülnek meg (egyébként fõként a külföldiek). A balesetekbõl sajnos minden ezredik baleset halálos és minden tizedik fejsérülés.

A Biztosítás.hu internetes portál által összegyûjtött adatok szerint ezekbõl a balesetekbõl a magyarok is jelentõs mértékben kiveszik a részüket. Az arányokat tekintve mintegy öt-hatezer honfitársunk szenved síbalesetet évente, de közülük alig néhány ezren rendelkeznek megfelelõ biztosítással, pedig a károk könnyen milliósak is lehetnek.

Biztosítás nélkül magunknak kell állnunk mentésünk (ebbõl a helikopteres mentés 1-1,5 millió forint), kórházba szállításunk és ellátásunk, gyógyszerünk (akár 1000 euro/nap) és esetleges mûtétünk még ennél is drágább költségeit. Mindezek biztosítás hiányában a pár százezertõl akár az 5-10 millió forintig terjedõ költségeket jelenthetnek számunkra balesetünktõl függõen. Autónkat sem tudjuk hazavezetni törött lábbal és ha valaki másnak okozunk kárt, az is a mi pénztárcánkat nyomja, vagyis az õ ellátását ugyanúgy fizetnünk kell, mintha mi sérültünk volna meg, mert felelõsségünk alapján ez is bennünket terhel.

A nõk általában a lábukon, míg a férfiak a vállukon és a derekukon sérülnek meg legtöbbször. A snowboardozók és a síelõk balesetei is jelentõsen eltérnek egymástól. A snowboard esetében például a károk gyakorisága kétszerese a síbalesetekének, mivel a snowboard technikásabb, több ugrást, fordulást tartalmazó sport. Ugyanakkor a síelõk által elszenvedett károk súlyossága lényegesen nagyobb, mint a snowboardos társaiké, mivel a sí átlagos sebessége a snowboardét jóval meghaladja, így a sí esetében az esések és ütközések sebessége is nagyobb. Ezt támasztja alá, hogy a síelõ sérültek átlagos táppénzen töltött ideje 22, míg a snowboardosoké csak 11 nap.