Az AI fokozni fogja a kiberbűnözést
2024.07.10

A belső ellenőrök egyre inkább aggódnak amiatt, hogy a kiberbűnözők a mesterséges intelligenciát nagyobb, kifinomultabb és veszélyesebb bűncselekmények elkövetésére használják fel.

A Chartered Institute of Internal Auditors nemrég közzétett kutatása szerint a vezető belső ellenőrök 78%-a úgy véli, hogy a mesterséges intelligencia negatív hatással lesz a kiberbiztonságra és az adatbiztonságra; 58%-uk pedig úgy véli, hogy súlyosbítani fogja a csalásokat.

Az Európa-szerte 985 vezető belső ellenőr megkérdezésével készült felmérés szerint a mesterséges intelligenciával kapcsolatos öt legnagyobb kockázat a következő:

  1. Kiberbiztonság és adatbiztonság (78%)
  2. Csalás, megvesztegetés és a zavarok bűnös kihasználása (58%)
  3. Digitális zavarok, új technológiák és mesterséges intelligencia (55%)
  4. Humán tőke, sokszínűség, tehetséggondozás és megtartás (48%)
  5. Kommunikáció, hírnév és az érdekeltekkel való kapcsolatok (41%)

Az eredmények azt sugallják, hogy a szervezetek igazgatótanácsainak és felső vezetésének ki kellene használniuk a belső ellenőrök készségeit és szakértelmét, és független belső biztosítékot kellene kérniük arra vonatkozóan, hogy a mesterséges intelligenciával kapcsolatos kockázatok mérséklésére és kezelésére alkalmazott kontrollok hatékonyan működnek. Amennyiben a belső ellenőrzés hiányosnak vagy hatástalannak találja a kontrollokat, ajánlásokat tehet a vezetés számára a hiányosságok orvoslására irányuló korrekciós intézkedések végrehajtására, ami hozzájárul az üzleti ellenálló képesség és teljesítmény növeléséhez.

A kutatás eredményeit Anne Kiem, a Chartered Institute of Internal Auditors vezérigazgatója így kommentálta: "A mesterséges intelligencia gyorsan fejlődik, és mint minden új technológiát, ezt is lehet pozitív és negatív okokból használni. Kutatásunk kimutatta, hogy a vezető belső ellenőrök éberen figyelik a veszélyeket, és ez némi megnyugvást jelenthet azoknak a szervezeteknek, amelyek nagy hangsúlyt fektetnek a kockázatkezelésre, a kockázatcsökkentésre és a jól felszerelt belső ellenőrzési funkcióra. A belső ellenőrök továbbra is a jót szolgáló erő maradnak."

A Chartered IIA kutatását a Risk in Focus éves jelentés részeként rendelték meg, és 2024 márciusa és áprilisa során végezték el. A kutatásnak az a része, amely a mesterséges intelligencia által negatívan befolyásolt üzleti kockázatok megértésére összpontosított, 20 európai ország 985 vezető belső ellenőrének kvantitatív felmérésén alapult.

A képviselt országok közé tartozik Albánia, Örményország, Ausztria, Belgium, Bulgária, Franciaország, Németország, Görögország, Magyarország, Írország, Olaszország, Luxemburg, Hollandia, Norvégia, Lengyelország, Portugália, Spanyolország, Svédország, Svájc és az Egyesült Királyság.