Szegénységben jól teljesítünk
2018.04.27
2017-ben az Európai Unióban csak Bulgáriában, Görögországban és Romániában érintette a lakosság nagyobb hányadát súlyos anyagi depriváció, vagyis a szegénység, mint Magyarországon – írja a Zoom az Eurostat által közzétett adatok alapján.

Magyarországon a helyzet sokat javult 2013 óta, amikor a lakosság 27,8 százaléka volt nagyon szegény, az arány 2017-re 14,5 százalékra csökkent. A javuló helyzet megfelel a régiós tendenciáknak, azzal a különbséggel, hogy az uniós átlag 2010 óta folyamatosan javul, míg Magyarországon 2010 és 2013 között nagyot nõtt a súlyos anyagi deprivációtól szenvedõk aránya.

A listát Svédország, Luxemburg és Finnország vezetik, náluk jóval 3 százalék alatt marad az anyagilag súlyosan deprivált lakosság aránya. Tavaly az uniós átlag a lakosság 6,7 százaléka volt.

Dánia kivételével 2016-ról 2017-re minden uniós országban csökkent a súlyosan deprivált lakosság aránya. A legnagyobb javulás Romániában mutatható ki (23,8-ról 19,4 százalékra).

Az Eurostat azokat tekinti anyagilag súlyosan depriváltnak, akik a következõ listából legalább négy tételt nem engedhetnek meg maguknak: a számlák befizetése határidõre, az otthon megfelelõen melegen tartása, váratlan kiadások fedezése, hús (vagy hal vagy vegetariánus megfelelõ étel) rendszeres fogyasztása, egyhetes vakáció, tv, mosógép, gépjármû, telefon.