Az ÁSZ közleménye szerint Domokos László a rendezvényen kijelentette, nem elég elkölteni a pénzt, tudni kell számolni, tervezni, valamint felismerni és kezelni a kockázatokat. A pénzügyi ismeretek hatása kedvezõ az egyénre, az államra és a pénzügyi intézményekre egyaránt, hiszen segítenek elkerülni a kockázatos döntéseket, így az ország helyzete is stabilabb – tette hozzá.
Aggasztónak nevezte ugyanakkor a tervezés és az elõrelátás hiányát és minden kölcsönigénylés elõtt hat hónapnyi – a várható törlesztõrészlettel azonos mértékû – takarékoskodást ajánlott, mivel így megtudható, hogy gondot jelenthet-e a visszafizetés. Szorgalmazta továbbá a takarékosság és az elõrelátó szemlélet beépítését a közgondolkodásba, valamint azt, hogy minden család legalább három havi megtakarítással rendelkezzen. Erre jelenleg a lakosság 60 százaléka lenne képes – tette hozzá.
Domokos László az OECD 2010-ben és 2015-ben elvégzett kutatásait felidézve megjegyezte, hogy a két felmérés között nõtt a lakossági megtakarítással rendelkezõk aránya. Ismertette emellett a Econventio Kerekasztal Közhasznú Egyesület tavalyi felmérését, amelybõl kiderül, hogy a középiskolások 73,3 százaléka rendelkezik megtakarítással, 78,6 százalékuknak vannak jövõbe mutató tervei és 90 százalékuk tartja fontosnak a pénzügyi tervezést.
2018.05.18
Fejleszteni kell a lakosság pénzügyi ismereteit, a diákok figyelmét pedig a közoktatáson kívül is számos eszközzel föl lehet kelteni az öngondoskodás és a tudatos tervezés iránt - hangsúlyozta Domokos László, az Állami Számvevõszék (ÁSZ) elnöke egy csütörtöki konferencián.