Élelmiszerre költöttek a legtöbbet a magyarok
2018.06.07
Tavaly az elõzetes adatok alapján a háztartások fogyasztási kiadása havonta 82,9 ezer forint volt egy fõre vetítve, nagysága reálértéken 5,1 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit – derül ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) kiadványából.

A KSH fõbb megállapításai szerint a lakosság tavaly reálértéken minden fogyasztási fõcsoportban növelte fogyasztását, legnagyobb mértékben (9,7 százalékkal) a vendéglátásra és szálláshely-szolgáltatásra fordított összegek emelkedtek, melyet a lakberendezési és háztartásviteli kiadások követtek (9,3 százalékkal).

A legtöbbet – fejenként havonta 22,5 ezer forintot, az elõzõ évinél 2101 forinttal többet – élelmiszerekre és alkoholmentes italokra költött a lakosság, melyet a lakásfenntartási és háztartási energiakiadások követtek 17,5 ezer forinttal. Az erre fordított havi összegek reálértéken 7,5, illetve 1,4 százalékkal meghaladták az egy évvel korábbit.

Közlekedésre és szállításra 8984 forintot fordítottak egy fõre vetítve havonta, melynek legnagyobb hányadát az üzemanyag-vásárlás tette ki, havonta 6209 forinttal. Hírközlésre havonta fejenként 5524 forintot, kultúrára és szórakozásra 4701 forintot adtak ki a családok.

Az egészségüggyel kapcsolatos eszközökre, gyógyszerre, gyógyászati segédeszközre, illetve orvosi ellátásra fejenként 3874 forintot költött a lakosság havonta, a fogyasztási kiadás 4,7 százalékát.

Számítógép a háztartások 67,5 százalékában található, ezen belül évrõl évre csökken az asztali gépek és nõ a mobileszközök, a laptop, a tablet és netbookok aránya, okostelefon már a háztartások kétötödében található.

Napjainkban a lakosság 56,9 százaléka gondolja úgy, hogy a világháló használata már nélkülözhetetlen mindennapi élete során, az arány a legfiatalabb, Z generáció tagjai között a legmagasabb (82,7 százalék) és az idõsebb, baby boom generáció tagjai közt a legalacsonyabb (35,2 százalék) – közölte a KSH.