A COP29 csúcstalálkozó jelentős áttörést hozott az éghajlatváltozással kapcsolatos pénzügyi támogatásban, sikeresen működőképessé téve a Veszteség- és Kárenyhítési Alapot. Ez az alap, amelyről először a COP27-en döntöttek, 2025-től kezdve pénzügyi támogatást nyújt az éghajlatváltozás által leginkább sújtott országoknak.
Az alap szeptemberben, Bakuban tartott ülésén megkezdte működésének előkészítését, és számos fontos megállapodást kötöttek, beleértve a Világbankkal való együttműködést is.
A COP29 során a támogatások összege már meghaladta a 730 millió dollárt, és a fejlődő országok - különösen a kis szigetországok és afrikai nemzetek - régóta várták ezt az előrelépést. Az eseményen bejelentették a Bakui Pénzügyi Cél elnevezésű új kötelezettségvállalást is, amely célja, hogy évente 1,3 billió dollárt biztosítson az éghajlat-politikai finanszírozásra a fejlődő világ számára.
Mukhtar Babayev, a COP29 elnöke szerint Azerbajdzsán bebizonyította, hogy képes globális megállapodásokat elérni, és a Bakui Pénzügyi Cél a következő évtizedben drámai változásokat hozhat a fejlődő országok támogatásában. Az egyezmények célja, hogy erősítsék a globális pénzügyi rendszert és elősegítsék az 1,5 Celsius-fokos éghajlati cél elérését.
Az elkövetkező évek kihívásokat tartogatnak, de a COP29 eredményei és a bakui megállapodások jelentős lépést jelentenek a fenntartható jövő felé.