Zöld energiával a jövő felé: az Egyesült Királyság 2030-as céljai
2025.01.09

Az Egyesült Királyság kormánya ambiciózus terveket jelentett be, amelyek célja, hogy 2030-ra az energiatermelés 95%-a zöld forrásokból származzon.

Ed Miliband, az energiaügyi és éghajlat-változási miniszter szerint a „tiszta energia 2030” terv a brit energiarendszer eddigi legnagyobb reformja lesz. A program középpontjában a nagy szárazföldi szélerőműparkok fejlesztése, a megújuló energiaforrások bürokráciájának csökkentése és a nemzeti hálózatra való csatlakozás egyszerűsítése áll.

A Labour tervei szerint a 100 megawattnál nagyobb szélerőmű-projekteket a helyi önkormányzatok helyett a kormány hagyná jóvá, hogy gyorsítsa a megvalósítást. Greg Jackson, az Octopus Energy vezérigazgatója szerint ezek a változtatások segíthetik Nagy-Britanniát, hogy hatékonyabban kihasználja a megújuló energiaforrásokban rejlő lehetőségeket, csökkentve az energiaárak ingadozását.

A tervet a környezetvédelmi csoportok és az energiaipar egyaránt üdvözölte. A Greenpeace UK politikai igazgatója, Doug Parr azonban figyelmeztetett, hogy a szén-dioxid-leválasztási projektek helyett inkább a megújuló energiákra és azok infrastruktúrájára kellene koncentrálni. Miliband kiemelte, hogy a tiszta villamos energia korszaka az energiabiztonságot, alacsonyabb áramdíjakat és új munkahelyeket hozhat Nagy-Britanniának, miközben csökkenti a fosszilis tüzelőanyagoktól való függést.

A program már gyakorlati lépésekkel is kiegészült: a kormány aláírta az első szén-dioxid-leválasztási projektet Teesside-ban, amelynek építése 2025-ben kezdődik. Emellett napelemes előtetők és ipari tetőkre telepítendő napenergia-projektek is indulnak, amelyek jelentősen növelhetik az ország megújuló energia kapacitását.

A Nemzeti Energiarendszer-üzemeltető (NESO) szerint a 2030-as cél hatalmas kihívás, de megvalósítható. Az Egyesült Királyság kormánya elkötelezett a zöld energia kiterjesztése mellett, hogy hosszútávon fenntarthatóbb és gazdaságosabb energiarendszert hozzon létre.