Biztatóak a magyar gazdaság kilátásai
2018.08.03
A beszerzésimenedzser-index (BMI) szezonálisan kiigazított júliusi értéke 53,1 pont volt, magasabb a júniusi 53 pontnál, ez alapján a válaszadók az elõzõ hónaphoz képest összességében kedvezõbb folyamatokról számoltak be – közölte a Magyar Logisztikai Beszerzési és Készletezési Társaság (MLBKT).

A közlemény szerint a 2017-es év végi trend végig kedvezõ képet mutatott, és ez folytatódott 2018 elsõ felében is. Az ütem némileg gyorsult, de nem változott lényegesen az elõzõ hónaphoz képest.

A korábbi júliusokkal összevetve az idei érték meghaladja az 52,7 pontos hosszú távú júliusi átlagot, de elmarad az elmúlt három év átlagától, ami 53,9 pont.

A foglalkoztatottsági index az elmúlt hónapoktól eltérõen júliusban is csökkenésre utal, második alkalommal huszonegy hónap után. Az index értéke alacsonyabb lett júniushoz képest, és ezzel a hatodik legalacsonyabb júliusi 1995 óta.

A 2018 július havi index a tizedik legmagasabb júliusi érték 1995 óta. Július összességében átlag feletti hónap volt a korábbi években, a hosszú távú átlag értéke 52,5, a júliusoké 52,7. Az elmúlt három évben a júliusi átlag magasabb volt, 53,9 pont, köszönhetõen a tavalyi és a 2016-os értékeknek, de az idei érték összességében némileg így is átlag feletti júliusi értéknek tekinthetõ 1995 óta – közölte az MLBKT.

A termelési mennyiség indexe csökkent júniusi értékéhez képest, de 50 pont felett maradt, ami a termelt mennyiség emelkedését jelzi az elõzõ hónappal összevetve, immár harmincötödik alkalommal.

Az új rendelések indexe kicsit gyengült, de 50 pont felett maradt és azt jelzi, hogy az új rendelések állománya ismét magasabb lett az elõzõ havinál. A júliusi szállítási átfutási idõ hosszabb lett júniushoz képest, de az ütem némileg lassult. Az index értéke kilenc hónapja elõször ismét 50 pont alatt van.

A beszerzési mennyiség indexe nõtt júniusi értékéhez képest, és 50 pont fölötti értéke a beszerzési mennyiség emelkedését jelzi. A mostani érték felülmúlja az elmúlt három év átlagát, és a hetedik legmagasabb júliusi adat. A beszerzési árakat jelzõ az index értéke alacsonyabb lett, de 50 pont felett maradt, és így az árak további emelkedését jelezi.

A késztermékkészletek szintje júliusban alacsonyabb lett az elõzõ havinál, de a csökkenés üteme nem túl erõs. A külpiaci mutatók közül az importindex értéke csökkent júniushoz képest, de továbbra is 50 pont fölött maradt.

Az exportindex értéke nõtt az elõzõ hónaphoz képest, és 50 pont fölött maradva jelzi az export mennyiségének enyhébb ütemû bõvülését. Az elmúlt két év 2014. december és 2015. július kivételével növekedést hozott, a legújabb trend már harminchat hónapja tart.