Az államilag támogatott katasztrófabiztosítási rendszerek létfontosságú szerepet játszanak Európa-szerte a természeti katasztrófák pénzügyi hatásainak kezelésében. Ezek a programok biztonsági hálót nyújtanak a biztosítóknak és a biztosítottaknak, olyan kivételes kockázatokra, mint az árvizek, a földrengések és egyéb természeti katasztrófák esetén.
Spanyolországban a Consorcio de Compensacion de Seguros (CCS) állami irányítás alatt álló biztosítóként működik, amelyet a biztosítási politikákra kivetett kötelező felárak finanszíroznak. Franciaország a Cat Nat rendszeren keresztül valósítja meg a katasztrófákra való felkészülést, melyet az állami tulajdonban lévő CCR (Caisse Centrale de Réassurance) támogat, garantálva az újra-biztosítást természeti katasztrófák esetén. Ezzel szemben Németországban nincs államilag támogatott nemzeti katasztrófa-biztosítási rendszer, így a biztosítók privát megoldásokra szorulnak.
Az éghajlatváltozás által erősített természeti katasztrófák egyre gyakoribbak és pusztítóbbak, így ezek a rendszerek egyre nélkülözhetetlenebbé válnak a biztosítási piacok támogatásában és a közösségek ellenállóképességének biztosításában.
Spanyolország és Franciaország jól kiépített, államilag támogatott rendszerekkel rendelkezik, amelyek csökkentik a pénzügyi ingadozásokat és biztosítják a széleskörű fedezetet a biztosítottak számára. Németország a privát piaci mechanizmusokra támaszkodik, ami fokozza a pénzügyi sebezhetőséget, és hézagokat hagy a magas kockázatú ingatlanok fedezetében. Olaszország új kezdeményezése próbálja áthidalni ezt a hiányt, állami újra-biztosítást és kötelező fedezetet kombinálva, különösen a kis- és középvállalkozások számára.
A CCS Spanyolországban különösen hatékony: 1987 és 2022 között 10,6 milliárd eurót fizetett ki különleges kockázatokra, amelynek mintegy 70%-a árvizekkel kapcsolatos. A francia Cat Nat rendszer piaci stabilitást és gyors kártérítéseket biztosít, míg az olasz kezdeményezés várhatóan bővíteni fogja a biztosítási lehetőségeket és javítani fogja a piaci stabilitást.
Ezek a változatos megközelítések tükrözik az egyes országokban érvényesülő kormányzati beavatkozás mértékét, a piaci készenlétet és a kockázatkezelési prioritásokat. Ahogy az éghajlatváltozás fokozza a természeti katasztrófák gyakoriságát és intenzitását, ezeknek a rendszereknek a jelentősége tovább növekszik, kulcsfontosságú szerepet játszva a biztosítók kockázatkezelési képességének fenntartásában és a biztosítottak időben történő kártalanításának biztosításában.