A Deloitte brit biztosítási ágazati elemzése szerint a vagyoni károkkal kapcsolatos kifizetések 2024-ben várhatóan elérik az elmúlt 17 év legmagasabb szintjét.
A Deloitte elemzése szerint a 2024 negyedik negyedévére vonatkozó kárigények összege 1,4 milliárd font lehet, ami a korábban közzétett ágazati adatokkal együtt 5,5 milliárd fontot tesz ki az év végére. Ez a legmagasabb szint 2007 óta, amikor az Egyesült Királyság nagy területeit sújtotta árvíz a szakadó esőzésekkel teli nyár során, és az árvízkárokból eredő biztosított veszteségeket 3 milliárd fontra becsülték.
A Deloitte becslése szerint a kifejezetten az időjárással kapcsolatos kárigények (beleértve az árvizeket, a viharokat, a fagyást és a süllyedést) esetében a teljes évi kifizetések 2024-ben valószínűleg elérik az 1,2 milliárd fontot. Ez körülbelül kétszerese a 2017 és 2020 között tapasztalt éves szintnek, és a Deloitte várakozásai szerint a brit ingatlanbiztosítók által 2024-ben kifizetendő 5,5 milliárd font teljes összegének 22%-át teszi ki.
James Rakow, a Deloitte biztosítási partnere elmondta: „Elemzéseink és várakozásaink szerint 2024 lesz a legdrágább év a vagyonbiztosítók számára a 2007-es nyári árvíz óta. Mivel az olyan szélsőséges időjárási események, mint a viharok és árvizek egyre gyakoribbá válnak az Egyesült Királyságban és azon túl is, a biztosítókat valószínűleg nem fogja ez meglepni. Ahogy a 2024-es évre vonatkozó végső kárigényeket számolják, a biztosítók az utolsó negyedévben értékelni fogják az időjárási események hatását, és ki fogják számolni, hogy milyen lehetséges hatással lesz a kereskedelmi terveikre és a fogyasztók díjaira.”
Hozzátette, hogy az előttünk álló évre vonatkozó kilátások is aggasztóak a biztosítók számára: „Az időjárás szempontjából a 2025-ös év nem indult túl jól. Még két hét sem telt el az évből, és nagyrészt az áradások miatt a biztosítók valószínűleg máris olyan mértékű kárigényt kaptak a kedvezőtlen időjárás miatt, mint amilyenre az egész hónapra általában számítanának. A 2024-es és a 2025-ös év eleji tanulságok azt fogják mutatni, hogy a biztosítóknak nehéz döntéseket kell meghozniuk, mivel az éghajlatváltozással összefüggő időjárási események valós és jelenlévő veszélyt jelentenek. A biztosítók vezetői keményen fognak dolgozni azon, hogy egyensúlyt teremtsenek az ügyfelek, a szabályozók, a piacok és a részvényesek igényei és elvárásai között.”