· Az államok közötti fegyveres konfliktus 2025-ben a legnagyobb közvetlen kockázatként jelenik meg, a válaszadók csaknem negyede szerint, ami globálisan megnövekedett geopolitikai feszültségeket és széttagoltságot tükröz.
· A téves információ és a félretájékoztatás rövid távú kockázatokhoz vezet, valamint fokozhatja az instabilitást és alááshatja a kormányzásba vetett bizalmat, megnehezítve a közös válságok kezelésére irányuló egyébiránt sürgős együttműködést.
· 10 éves távlatban a környezeti kockázatok uralkodóak, a szélsőséges időjárási események, a biodiverzitás csökkenése és az ökoszisztéma összeomlása miatt.
· Olvassa el a 2025-ös Global Risks Report-ot, és csatlakozzon a beszélgetéshez a #Risks25 használatával.
Genf, Svájc, 2025. január 15. – A Világgazdasági Fórum globális kockázati jelentésének (Global Risks Report) január 15-én megjelent 20. kiadása egy egyre töredezettebb globális helyzetet tár fel, ahol az eszkalálódó geopolitikai, környezeti, társadalmi és technológiai kihívások fenyegetik a stabilitást és a fejlődést. Noha a gazdasági kockázatok kevésbé szerepelnek közvetlenül az idei felmérés eredményeiben, továbbra is aggodalomra adnak okot, mivel összefüggnek a társadalmi és geopolitikai feszültségekkel – adta hírül a jelentés elkészítésében résztvevő Marsh McLennan hazai leányvállalata, a Marsh Kockázatkezelési, Tanácsadó és Biztosítási Alkusz Kft.
Az államok közötti fegyveres konfliktus a legsürgetőbb közvetlen globális kockázat 2025-ben, és a válaszadók csaknem egynegyede ezt tartja a következő év legsúlyosabb problémájának.
A téves információ és a félretájékoztatás immár második éve a legfontosabb rövid távú kockázatok közé tartozik, és a bizalom aláásásával, valamint a nemzeteken belüli, illetve a nemzetek közötti megosztottság fokozásával továbbra is veszélyeztetik a társadalmi kohéziót és a kormányzást. Rövid távú az egyéb vezető kockázatok közé tartoznak a szélsőséges időjárási események, a társadalmi polarizáció, a kiberkémkedés és -hadviselés.
A környezeti kockázatok uralják a hosszabb távú kilátásokat. A szélsőséges időjárási események, a biológiai sokféleség (biodiverzitás) csökkenése és az ökoszisztémák összeomlása, a Föld rendszereinek kritikus változása és a természeti erőforrások hiánya vezeti a 10 éves kockázati rangsort. Az ötödik környezeti kockázat a top 10-ben a szennyezés, amelyet rövid távon is vezető kockázatként értékelnek. A rövid távú kockázatok között elért hatodik hely azt tükrözi, hogy egyre felismertebb a levegőben, a vízben és a talajban előforduló szennyező anyagok széles körének súlyos egészségügyi és ökoszisztémás hatása. Összességében a szélsőséges időjárási jelenségek mind azonnali, mind rövid és hosszú távú kiemelt kockázatot jelentenek.
A hosszú távú képet a téves információval és a félretájékoztatás, valamint az AI technológiák kedvezőtlen hatásaival kapcsolatos technológiai kockázatok is beárnyékolják.
"A növekvő geopolitikai feszültségek, a globális bizalom megingása és az éghajlati válság minden eddiginél jobban megterheli a globális rendszert" - mondta Mirek Dušek, a Világgazdasági Fórum ügyvezető igazgatója. "Egy olyan világban, amelyet az egyre mélyülő megosztottság és fokozódó kockázatok jellemeznek, a globális vezetőknek választaniuk kell: vagy előmozdítják az együttműködést és növelik az ellenálló képességet, vagy szembe kell nézniük az egyre súlyosbodó instabilitással. Még soha nem volt ekkora a tét."
Megingó rendszerek, törékeny jövő
A 2024 szeptemberében és októberében megkérdezett több mint 900 globális kockázati szakértő, politikai döntéshozó és iparági vezető véleményét tükröző jelentés rideg képet fest az előttünk álló évtizedről. A válaszadók sokkal kevésbé optimisták a világ kilátásait illetően hosszabb távon, mint rövid távon. Közel kétharmaduk 2035-re turbulens vagy viharos globális kilátásokat vetít előre, melyeket különösen a fokozódó környezeti, technológiai és társadalmi kihívások okoznak.
A válaszadók több mint fele instabilitásra számít két éves időtávon, ami a nemzetközi együttműködés széles körű törését tükrözi. A hosszú távú előrejelzések még nagyobb kihívásokat jeleznek, mivel az együttműködési mechanizmusok várhatóan egyre nagyobb nyomás alá kerülnek. Az olyan társadalmi kockázatok, mint az egyenlőtlenség és a társadalmi polarizáció, mind a rövid, mind a hosszú távú kockázati rangsorban kiemelkedő helyen szerepelnek. Az illegális gazdasági tevékenységgel, a növekvő adósságterhekkel és a stratégiai erőforrások koncentrációjával kapcsolatos növekvő aggodalmak olyan sebezhetőségekre hívják fel a figyelmet, amelyek az elkövetkező években destabilizálhatják a világgazdaságot. Mindezek a problémák az országokon belüli instabilitást súlyosbítják és aláássák a kormányzásba vetett bizalmat, tovább nehezítve a globális kihívások kezelésére irányuló erőfeszítéseket.
A rangsorban szereplő mind a 33 kockázat súlyossági pontszáma hosszabb távon növekszik, ami a válaszadók aggodalmát tükrözi a kockázatok gyakoriságának vagy intenzitásának növekedésével kapcsolatban a következő évtized során.
„A konfliktusoktól kezdve az éghajlatváltozásig olyan, egymással összefüggő válságokkal állunk szemben, amelyek összehangolt, közös fellépést igényelnek” - mondta Mark Elsner, a Világgazdasági Fórum Global Risks Initiative vezetője. „Sürgősen szükség van a bizalom újjáépítésére és az együttműködés előmozdítására irányuló megújult erőfeszítésekre. A tétlenség következményei generációkon keresztül érezhetők lesznek.”
Meghatározó évtized: az együttműködés, mint a stabilitás kulcsa
A hatékony globális együttműködés még soha nem volt ennyire sürgető, ugyanis a megosztottság egyre mélyül, és a széttagoltság átformálja a geopolitikai és gazdasági kilátásokat. A szakértők 64%-a azonban a közép- és nagyhatalmak közötti versengés által jellemzett, széttöredezett globális rendre számít, így a multilateralizmus jelentős feszültségekkel néz szembe.
A befelé fordulás azonban nem életképes megoldás. Az előttünk álló évtized sorsdöntő időszakot lesz a vezetők számára, hogy eligazodjanak az összetett, egymással összefüggő kockázatok között, és foglalkozzanak a meglévő irányítási struktúrák korlátaival. Az instabilitás lefelé tartó spiráljának megakadályozása érdekében a nemzeteknek prioritásként kell kezelniük a párbeszédet, erősíteniük kell a nemzetközi kapcsolatokat és elő kell mozdítaniuk a megújult együttműködés feltételeit. Instabilitás helyett a bizalom újjáépítésére, az ellenálló képesség fokozására, valamint a fenntartható és inkluzív jövő biztosítására van szükség mindenki számára.
A Global Risks Report-ról
A Global Risks Report a Világgazdasági Fórum kiemelt kiadványa a globális kockázatokról, amely immár a 20. kiadásánál tart. A Fórum Új Gazdaság és Társadalom Központjának (Centre for the New Economy and Society) Globális Kockázatok Kezdeményezése (Global Risks Initiative) által készített jelentés a Globális Kockázatok Érzékeléséről szóló felmérés (Global Risks Perception Survey) eredményeit használja fel, amely több mint 900 globális vezető véleményére támaszkodik az üzleti, kormányzati, tudományos és civil szférából. A jelentés azonosítja és elemzi a legsürgetőbb kockázatokat azonnali, rövid és hosszú távú távlatokban, azzal a céllal, hogy a vezetőket előrelátó módon felvértezze a felmerülő kihívások kezelésére. A jelentés kulcsfontosságú forrásként szolgál a fejlődő globális kockázati környezet megértéséhez és a közös fellépés ösztönzéséhez egy rugalmasabb jövő építése érdekében.
További információért látogassa meg a Global Risks Initiative oldalt és olvassa el a jelentést!
A 2025-ös Éves Közgyűlésről
A január 20-24. között Davos-Klostersben megrendezésre kerülő 2025. évi Világgazdasági Fórum éves találkozója az Együttműködés az intelligens korszakért (Collaboration for the Intelligent Age) témakörben hívja össze a világ vezetőit. A találkozó az alábbi öt kulcsfontosságú területre összpontosítva új partnerségeket és felismeréseket kíván előmozdítani a fenntarthatóbb, inkluzívabb jövő kialakítása érdekében a gyorsan fejlődő technológia korában: A növekedés újragondolása, Iparágak az intelligens korban, Befektetés az emberekbe, A bolygó védelme és A bizalom újjáépítése. További információért kattintson ide.