Míg a korábbi években a biztosítók még az online biztosításkötés esetén is a szerzõdés parafálásának másnapjától vállalták a kockázatokat, addig ma már nagyjából általános, hogy az utasbiztosítás attól a naptól érvényes, amikor azt megkötik, köszönhetõen annak, hogy az online szerzõdéskötés ma már óra-perc-másodperc alapon tudja rögzíteni a kockázatvállalás idõpontját.
Fontos látni, hogy társaságonként eltérõk a szabályok. A biztosítók zöménél – Aegon, Allianz, Groupama, Union, Posta Biztosító, Mapfre – a szerzõdési feltételek szerint a biztosítottnak a kötés pillanatában Magyarországon kell tartózkodnia. A Groupamánál arról, hogy a biztosított Magyarországon tartózkodik, a kötés során nyilatkozni kell, enélkül nem köthetõ meg a biztosítás. E tekintetben a Mapfre talán a legszigorúbb: esetükben a külföldrõl kötött biztosítások az általános szerzõdési feltételek értelmében érvénytelenek.
Az Aegon esetében, ha az ügyfél nem tartózkodik hazánkban, a kockázatviselés a következõ nap nulladik órájában indul. Az Uniqa szerzõdési feltételeiben szabályozza, hogy egy esetleges káresemény kapcsán a biztosító jogosult vizsgálni a szerzõdés létrejöttének és a káresemény bekövetkezésének idõpontját.
Az Allianznál a kockázatviselés a közlekedési balesetek, valamint a poggyász- és baleset-biztosítás esetében azonnal, minden más esetben két óra elteltével indul a megkötést követõen. Az Európai Utazási Biztosítónál (EUB)a díj befizetését követõen kizárólag közlekedési balesetek vonatkozásában kezdõdik meg azonnal a kockázatviselés, más jellegû eseményekre a szerzõdés létrejöttét követõ három órával válik élessé a biztosítás.