Az AI alkalmazása az üzleti életben: Növekvő szerzőijogi aggodalmak
2025.04.08

Egy friss, az Egyesült Királyságban végzett országos kutatás rávilágított a szerzői jogi kockázatokra, amelyek a generatív mesterséges intelligencia (GenAI) eszközök munkahelyi használata során merülhetnek fel. A Copyright Licensing Agency (CLA) által 4000 szakember bevonásával készített tanulmány szerint azok közül, akik GenAI eszközöket használnak, 82%-uk harmadik féltől származó tartalmat használt fel az AI által generált szövegek előállításához.

A kutatás megállapította, hogy az Egyesült Királyságban a munkavállalók több mint fele hetente legalább egyszer használ GenAI eszközöket, azonban csak 24%-uk rendelkezik mélyreható ismeretekkel az általuk használt eszközök szerzői jogi feltételeiről. Továbbá, noha a válaszadók 77%-a tisztában van a harmadik féltől származó tartalmak használatának kockázataival, kevesebb mint fele aggódik az ezzel járó lehetséges következmények miatt.

Tom Cantle, a CLA kutatási és betekintési menedzsere szerint: „Ahogy a generatív AI egyre inkább beépül a munkahelyi gyakorlatokba, létfontosságú, hogy annak használata jogilag és etikailag is megalapozott legyen. Kutatásunk azt mutatja, hogy a munkavállalók lelkesek a GenAI lehetőségeivel kapcsolatban, de egyértelműbb útmutatásra van szükségük annak felelősségteljes használatához.”

A szervezetek, amelyek a GenAI-t használják az effektivitás és a produktivitás fokozására, még mindig azon dolgoznak, hogy kialakítsák a technológia felelősségteljes használatát támogató irányelveket. A megkérdezettek több mint 60%-a úgy véli, hogy munkahelyük rendelkezik formális szabályzattal a GenAI használatára vonatkozóan. Emellett körülbelül 15%-uk úgy gondolja, hogy az alkalmazottak engedély nélkül használják ezeket az eszközöket.

Válaszul a CLA kiterjesztette vállalati és közszektori licenceit, hogy azok magukban foglalják az új generatív AI engedélyeket is. Ezek az engedélyek 2023 májusától lépnek érvénybe, lehetővé téve a licenccel rendelkező szervezetek számára, hogy jogtisztán használhassanak közzétett tartalmakat a GenAI eszközökkel történő munkához.

Mat Pfleger, a CLA vezérigazgatója elmondta: „A generatív AI, hasonlóan az előző technológiai fejlesztésekhez, jelentős előnyöket kínál ügyfeleink számára, ugyanakkor új kockázatokat és kihívásokat is felvet az alkalmazottak által végzett szerzői jogokkal védett anyagok jogtiszta használatával kapcsolatban.”