A legtöbb kérdésben hasonlóan gondolkodnak a nyugdíjtervezésrõl az X és az Y-generáció tagjai, vagyis a most 39-55, illetve 24-38 évesek – derül ki az NN Biztosító, a nyugdíjcélú megtakarítási attitûdöket vizsgáló reprezentatív kutatásából*. A két korosztály között a felmérés szerint a függetlenség igényében tapasztalható a legnagyobb eltérés: a fiatalabbak nagyobb önállóságot szeretnének.
„Az Y-generációs válaszadók 63 százaléka mondta, hogy arra törekszik, õ maga dönthesse el, mikor megy nyugdíjba, nem bízná ezt az államilag meghatározott nyugdíjkorhatárra. Az X-eseknél csak 53 százalék gondolkodik így” – emelte ki Nemes-Szabó Zsuzsanna, az NN Biztosító márka- és marketingkommunikációs vezetõje, aki szerint a korai visszavonulás lehetõsége is fontos motiváció lehet a fiatalabbaknál.
Bár hasonló generációs különbség nem merül fel, de mindkét csoportot egyaránt megosztja például az a kérdés, hogy több vagy inkább kevesebb célra tudunk hatékonyan félretenni. Nagyjából fele-fele gondolja a két korosztálynak, hogy minél kevesebb dologra takarékoskodunk, annál kevésbé aprózzuk fel a pénzünket, és annál jobb eséllyel érjük el a kitûzött célt. A generációk nagyjából abban is egyetértenek, hogy az idõskori jólétünk megteremtéséhez a legbiztonságosabb lehetõséget az ingatlanbefektetések jelentik.
A kutatás alapján ma minden ötödik 24-38 éves tesz félre nyugdíjas éveire, de a felmérés szerint további 22 százalék csatlakozna hozzájuk, ha nõne a jövedelme.
„A kutatásban megkérdeztük a válaszadókat, hogy mit kezdenének, ha nettó 50 ezer forinttal többet keresnének. A fiatalabbak 22 százaléka mondta, hogy nyugdíjra kezdene spórolni. Ezzel a nyugdíjcélú elõtakarékosság volt a körükben a második legnépszerûbb cél a bútorra és lakberendezésre spórolás után” – mondta Nemes-Szabó Zsuzsanna. Még látványosabb az eltökéltség azoknál, akik máris takarékoskodnak nyugdíjas éveikre: 69 százalékuk tenne még többet félre nyugdíjára, ha többet keresne.
A válaszok alapján a 35 éves kor tûnik vízválasztónak a nyugdíjtervezés terén, a 24-34 évesek közül ugyanis 37, a 35-38 évesek közül viszont már 49 százalék tervez félretenni idõskorára. Látva, hogy az Y-generációsok jellemzõen több célra takarítanának meg, mint az X-esek – ideértve például a lakás- és autóvásárlást, illetve a hiteltörlesztéseket is –, úgy tûnik, 35 éves korukra jut oda a többségük, hogy az egyéb céljai mellett vagy azok megvalósítása után már nyugdíjra is tudjanak gyûjteni.