Jelentõsen nagyobb mértékû visszatérítésre számíthatnak idén a gazdák
2018.12.07
2018-ban az elõzõ évhez hasonlóan mintegy 13,3 milliárd forintnyi növénybiztosítási díjat fizettek be a gazdálkodók, ebbõl több mint 9,8 milliárd forint után igényelhetõ díjtámogatás. Mivel idén nyáron 4 milliárdról 5 milliárd forintra emelték az agrárbiztosítások díjtámogatási keretét, a gazdák ebben az évben jelentõsen kedvezõbb mértékû visszatérítésre számíthatnak. A december 15-tõl kezdõdõ kifizetések felosztását, illetve a rendszerrel kapcsolatos idei tapasztalatokat mutatja be a Független Biztosítási Alkuszok Magyarországi Szövetségének (FBAMSZ) alábbi elemzése.

Az immár hetedik éve mûködõ díjtámogatott agrárbiztosítási rendszer keretében a gazdálkodók a mindenkori keretösszeg erejéig a támogatott körbe tartozó biztosítások díjának maximum 65 százalékát visszakapják utólagos támogatásként. A támogatási keret emelésével a túligénylés mértéke az elõzõ évi 2,4 milliárdról 1,4 milliárd forintra csökkent, így a díjtámogatás idei felosztása a tavalyinál kedvezõbb arányok mellett, biztosítási típus szerint az alábbi séma szerint zajlik majd:

  • A legfontosabb szántóföldi növényekre, valamint a szõlõre, az almára és a körtére kötött csomagbiztosítások (A típus) esetében a tavalyi 49 százalékkal szemben a maximális mértékû, 65 százalékos visszatérítésre számíthatnak a gazdák
  • A jórészt zöldség- és gyümölcskultúrára, illetve a legfontosabb szántóföldi kultúrákra köthetõ jégesõ, fagy-, vihar- és tûzkárbiztosítások (B típus) esetén 40 százalék, 
  • A többi növény (C típus) esetén pedig szintén 40 százalékos visszatérítés várható. Utóbbi két típus esetében tavaly 34-34 százalékos volt a megállapított mérték.

„Kedvezõ jelenség az idei évben, hogy a biztosított állományok összetételében kismértékû elmozdulás tapasztalható az értékesebb szõlõ-és gyümölcskultúrák irányába – magyarázza Póczik András, a FBAMSZ szakértõje. – Érezhetõen nõ az igény arra, hogy a biztosítók is tovább szélesítsék a gyümölcsbiztosítások kockázatvállalási körét, ami fontos feltétele e szegmens további bõvülésének.”

Jellemzõ idei mezõgazdasági károk

Az idei kárbejelentések alapján a mezõgazdaságot idén az átlagos mértékben sújtották a természeti csapások. A tavaszi fagyok idén legnagyobb mértékben a nyugati országrészben (Gyõr-Moson-Sopron, Vas, Veszprém és Zala megyékben) okozott károkat, míg a nyári jégverés a legjelentõsebb károkat Tolna megyében okozta. A viharkárok összmértéke mérsékelt maradt, de a helyi jellegû természeti csapások számos területen okoztak jelentõs pusztításokat.

Jövõ évi változások és a fejlõdés lehetséges irányai

A gazdálkodóknak a jövõ évi biztosítások megkötése kapcsán figyelembe kell venniük, hogy kedvezõ módon átrendezõdnek a támogatott biztosítások típusai. Az „A” módozatba kerülnek a csonthéjas és héjas kultúrájú gyümölcsök (kajszi, õszibarack, cseresznye, meggy, dió, mogyoró, mandula), a „B” módozatban maradó ültetvényekre és zöldségkultúrákra az eddigi öt helyett valamennyi kockázat elérhetõ lesz. A „C” módozatban a jövõben csak szántóföldi kultúrák maradnak.

Sajnos az állatbiztosítások támogatása továbbra is várat magára, noha egyes állatbiztosítási elemek beemelése a kiszámítható támogatási rendszerbe alapvetõen támogatná a kormányzati törekvéseket a gazdálkodói öngondoskodás erõsítésére.

A klímaváltozás a világ erdõállományában évrõl évre növekvõ mértékû károkat okoz, gondoljunk csak a mind a tengerentúlon, mind Európában bekövetkezõ hatalmas erdõtüzekre. Magyarországon szerencsére ez a jelenség még nem gyakori, de például az invazív kártevõk jelenléte egyre meghatározóbb hazai erdeinkben is. Ennek ellenére a hazai 2 millió hektáros erdõállománynak mindössze öt százaléka biztosított. Az erdõtulajdonosok felelõsségtudatának erõsítése mellett szükség van a biztosítók aktivitásának fokozására is ezen a területen: jelenleg például az illegális fakitermelésre nincsen elérhetõ biztosítási védelem.

Immár ötödik éve négy biztosító (az Allianz, a Generali, a Groupama, illetve az osztrák Hagelversicherung fióktelepeként mûködõ Agrár Biztosító) termékei közül választhatnak a gazdálkodók. A gyakran eltérõ fedezeteket és kárrendezési sajátosságokat, illetve speciális kockázatokat és nyújtó ajánlatok közti eligazodásban egyre nagyobb szerepet kapnak az optimális ár-érték arányú döntést segítõ, a biztosítóktól független alkuszok.


A kétpilléres mezõgazdasági kockázatkezelési rendszer
Az úgynevezett kétpilléres mezõgazdasági kockázatkezelési rendszert 2012 januárjában vezették be. Az egyik pillér a már korábban is létezõ kárenyhítési rendszer, míg a másik a biztosítási díjtámogatás, melynek során a gazdálkodók a támogatott körbe tartozó biztosítások díjának legfeljebb 65 százalékát támogatásként visszakapják. További ösztönzõ elem a rendszerben, hogy csak az üzleti agrárbiztosítást kötõk válnak jogosulttá a megítélt kárenyhítõ juttatás teljes összegére, a többiek csupán annak 50 százalékából részesülnek.

A visszatérítés mértéke az igénylések összértékétõl függõen kevesebb lehet a maximális 65 százalékos mértéknél. A gazdák ebbõl fakadó finanszírozási kockázatát limitálja a 2016-ban bevezetett garantált visszatérítési alsó küszöbarány, amelyet az A típusú biztosítások esetén 41, míg a B és C típus esetén 30 százalékban határoztak meg.

2017. január 1-játõl a mezõgazdasági biztosítások díjtámogatását a Magyar Államkincstár (MÁK) intézi.