2024-ben a román biztosítók soha nem látott mértékű, összesen 56 millió lej (4,5 milliárd forint) értékű kártérítést fizettek ki viharkárok után önkéntes lakásbiztosítási szerződések alapján. Ez 120%-os növekedést jelent az előző évhez képest.
A viharkárokra benyújtott kárigények száma is jelentősen nőtt: 7 537 esetet rendeztek, ami 63%-os emelkedést mutat. A tendencia egyértelműen rávilágít az extrém időjárási események egyre gyakoribb és hevesebb előfordulására, valamint arra, hogy a lakosság egyre tudatosabban keres anyagi védelmet önkéntes biztosítások révén.
A viharok általában komoly károkat okoznak a tetőkben, az épületgépészeti rendszerekben, a homlokzatokban és a nyílászárókban. Az átlagos kifizetés meghaladta a 7 500 lejt (611 ezer forint) de egyes esetekben az egyéni kárkifizetések elérték a 400 000 lejt (több mint 32 millió forint) is.
„Az extrém időjárás, különösen a heves viharok egyre gyakoribbak Romániában, amit a kárkifizetések száma és összege is jól tükröz. A kihívásokkal szemben azonban léteznek megoldások. Az önkéntes lakásbiztosítás napjaink klímaválóságában elengedhetetlen védelmet jelent” – hangsúlyozta Alexandru Ciuncan, az UNSAR elnök-vezérigazgatója.
A statisztikák szerint 2024-ben a tagbiztosítók átlagosan napi 21 viharkár-igényt rendeztek, ami jól mutatja a klímaváltozás növekvő nyomását a lakóingatlanokra.
Alina Bărbulescu, az UNSAR ingatlanbiztosítási szakértője kiemelte: az önkéntes lakásbiztosítások nemcsak viharok, hanem például tűzesetek, véletlen károk vagy árvizek ellen is pénzügyi védelmet nyújtanak. Ezek a szerződések a kötelező PAD biztosítás kiegészítéseként köthetők meg, és az ingatlanok, illetve ingóságok valós értékére nyújtanak fedezetet, beleértve például a földrengés, földcsuszamlás, fűtési rendszerek meghibásodása vagy háztartási elektronikai berendezések sérülése által okozott károkat is.
Összességében az önkéntes lakásbiztosítások alapján 2024-ben minden kockázati eseményt figyelembe véve 163,7 millió lej ( 13,26 milliárd forint) értékű kifizetés történt, ami 13%-kal magasabb a 2023-as adatoknál.