A Német Biztosítók Szövetsége (GDV) állásfoglalást tett közzé az uniós fenntarthatósági jelentéstétel tervezett felülvizsgálatával kapcsolatban. A biztosítók gyakorlati tapasztalataikkal szeretnék elősegíteni, hogy a jelentéstételi rendszer egyszerűbb, célzottabb és hatékonyabb legyen.
„Támogatunk egy olyan jelentéstételi keretrendszert, amely egyszerű, megvalósítható és érdemi, anélkül hogy elveszítené eredeti célját” – hangsúlyozta Jörg Asmussen, a GDV ügyvezető igazgatója. Hozzátette: "bár a biztosítók kulcsszerepet játszanak az éghajlati kockázatok kezelésében, ehhez fenntartható és működőképes szabályozási környezetre van szükségük."
A szövetség szerint az uniós fenntarthatósági jelentéstételi szabványokat (ESRS) jobban kellene igazítani a vállalatok üzleti modelljeihez, nem pedig merev formai elvárásokhoz. „A vállalatoknak nagyobb rugalmasságot kellene kapniuk” – mondta Asmussen, kiemelve: a fenntarthatósági jelentéseknek a biztosítók teljes tevékenységét kellene tükrözniük, nem csupán egy kipipálandó listát.
A GDV emellett azt javasolja, hogy a jelentések inkább a befektetők igényeire összpontosítsanak: a lényegi mutatókra való fókuszálás és a túlzott részletek elhagyása egyszerűbbé teheti az adatszolgáltatást anélkül, hogy az értéke csökkenne.
Az éghajlati adatszolgáltatás terén a szövetség különösen az olyan közvetett kibocsátások jelentési kötelezettségének egyszerűsítését sürgeti, amelyekre a biztosítók nem tudnak érdemi hatást gyakorolni – például a gépjármű-biztosítottak vezetési szokásai esetében. „A vállalatoknak csak azokat a közvetett kibocsátásokat kellene jelenteniük, amelyeket képesek is befolyásolni” – fogalmazott Asmussen.
A dokumentum az Európai Bizottság 2025-ös reformtervéhez kapcsolódik, amely célul tűzte ki a fenntarthatósági jelentéstételi kötelezettségek egyszerűsítését. A GDV állásfoglalását az Európai Pénzügyi Jelentéstételi Tanácsadó Csoportnak (EFRAG) nyújtotta be, amely várhatóan 2025 októberéig készít javaslatot a Bizottság számára.