Halálos veszély a téli utakon: ezekre figyeljünk
2019.01.25
A Szent Kristóf Alapítvány azzal a céllal alakult meg 2011-ben, hogy a közúti balesetben elhunytak által hátrahagyott családtagokat támogassa, amikor egy elõre nem látható katasztrófa miatt erre a legnagyobb szükségük van. Az alapítvány kuratóriumának elnöke, dr. Túrós András felhívta rá a figyelmet, hogy a téli megváltozott, nehezített útviszonyok különösen sok baleseti helyzetet eredményeznek, így ilyenkor az autósoknak fokozott figyelemmel szükséges közlekedniük. Hogy mik is a fõbb veszélyforrások, és mit tehetünk a csökkentésükért, a kuratóriumi elnök azt is kifejtette.

Télen, különösen, amíg a megváltozott viszonyok az újdonság erejével hatnak, sok balesetet okoz a relatív gyorshajtás, az útviszonyokhoz való alkalmazkodás hiánya, a követési távolság be nem tartása. Míg a városban ilyenkor megnövekednek a koccanásos balesetek, az országutakon és autópályákon is megnõ a megcsúszó, másik jármûnek vagy tereptárgynak ütközõ autók száma. Dr. Túrós András azt javasolja, hogy „amikor az idényben elõször lefagy az út, leesik a hó, biztonságos helyen mindenki próbálja ki óvatosan az ABS-es fékrendszer mûködését, a gumiabroncsok tapadását, a megváltozott fékutakat, mivel ilyenkor teljesen megváltozik a gépjármû viselkedése, ahogy az út-gumiabroncs közötti viszony is. Ismerjük meg a gépjármûvünket, hogy ne vészhelyzet esetén realizálódjon bennünk, hogy mások a viszonyok, mint ahogy azt jó idõ esetén megszoktuk.”

Azonban, nemcsak a tél eleje veszélyes, hanem a késõbbiekben is a megváltozott tapadási felületek sok nehézséget okozhatnak a vezetõknek. „A havas utat könnyû észrevenni, így ott általában jobban vigyáznak, de fokozott óvatossággal kell lenni például a hajnali jegesedés okozta jégpáncéllal bevont utakon, illetve amikor a száraz vagy sónedves útról – vélhetõen – csúszós felületre érkezünk (pl. mikor mellékutcába hajtunk), s egyaránt a felüljárókon, hidakon is. A korszerû vezetéstámogató rendszerek sem tudják a fizika törvényeit felülbírálni, a beléjük vetett bizalom azonban sokszor elkényelmesíti a vezetõt. Azonban, sokat tehetünk a biztonságos közlekedésünkért, ha odafigyelünk gépjármûvünk megfelelõ téli felkészítésére. A havas, latyakos, jeges utakon ugyanis a gumiabroncsok állapota, profilmélysége, a világítás, fûtés állapota nagyon lényeges.”

A kuratóriumi elnök felhívja rá a figyelmet, hogy „a reggeli sietségben ilyenkor különösen veszélyes idõt spórolni az autónk, különösen annak ablakai, szélvédõje letakarításán. Hiszen, a havas, jeges, párás ablakú jármûvek közlekedése nagy veszélyt jelenthet, s a korán beálló szürkület és gyakran ködös csapadékos idõ miatt a láthatóság egyébként is drasztikusan romlik.

Fontos szót említenünk a gyalogosokra való fokozott figyelemrõl is, hiszen sajnos az alapítványnak is volt már olyan esete, amikor a téli, rossz látási viszonyok és a nem megfelelõen megválasztott sebesség miatt egy szabályosan átkelõ gyalogos családjának fizettek ki támogatást a végzetes baleset után. Bár a jól megválasztott sebességgel a jármûvezetõknek is nagy felelõssége van, de általánosságban elmondható, hogy a gyalogosoknak is fokozottan kell ügyelniük ilyenkor arra, nehogy közlekedési baleset áldozataivá váljanak. Ezt segíthetik azzal, hogy nem sötét ruhát választanak, nem veszik egyértelmûnek, hogy a gépkocsivezetõ megadja számukra az elsõbbséget. Érdemes – szemkontakt keresésével, a jármû lassításának ellenõrzésével – még a zebrára lépés elõtt is meggyõzõdni róla, hogy a sofõr valóban észrevette-e õt. Fontos, hogy autósok és gyalogosok egymással hatékonyan közremûködve közlekedjenek, hisz a téli, fokozott veszélyeket rejtõ útviszonyok közt a balesetek így nagyobb hatékonysággal kerülhetõek el.”

A KöBE Biztosító által, közlekedési balesetben elhunyt ügyfelei megsegítésére létrehozott Szent Kristóf Alapítvány 2011 óta már számos alkalommal nyújtott támogatást a balesetek áldozatainak hozzátartozói részére. Bár küldetése, hogy anyagi támogatást nyújtson a hátrahagyott családtagoknak, a cél mégiscsak az, hogy minél kevesebb kuratóriumi döntésre legyen szükség. Ezt a biztosító kicsiknek és nagyoknak szóló közlekedésbiztonsági akcióprogramokkal is támogatja, s remélhetõleg a balesetek elkerüléséhez a közlekedõk fokozott figyelme is hozzájárul idén a téli utakon.