Így zöldítené a jegybank a pénzügyeket
2019.02.18
Az MNB Zöld Programot indít a környezet megóvását célzó magyarországi pénzügyi szolgáltatások támogatása érdekében, illetve a piaci szereplõk és saját ökológiai lábnyomának további csökkentésére. A jegybank díjat alapít a zöld pénzügyekért legtöbbet tevõ pénzügyi intézményeknek, maga pedig januárban csatlakozott a környezet fenntarthatóságáért létrehozott nemzetközi pénzügyi felügyeleti és jegybanki szervezethez (NGFS).

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) Zöld Programot hirdet meg a klímaváltozáshoz és más környezeti problémákhoz kapcsolódó kockázatok csökkentése, a magyarországi zöld pénzügyi szolgáltatások bõvítése, az ezzel kapcsolatos hazai és nemzetközi tudásbázis szélesítése, illetve a pénzügyi szereplõk és saját ökológiai lábnyomának további mérséklése érdekében. A program három pillérbõl áll: a különbözõ kezdeményezések kiterjednek egyrészt a pénzügyi szektorra, másrészt az MNB társadalmi, nemzetközi kapcsolatainak fejlesztésére, harmadrészt pedig saját operatív mûködésének további zöldítésére.

A program elsõ pillérében az MNB felügyeleti hatóságként különbözõ forgatókönyvek szerint hatáselemzéseket készít majd a klímaváltozás és a gazdaság klímabarát üzemmódra való átállásának pénzügyi piacokra gyakorolt lehetséges hatásairól, amelyek ma még nagyrészt feltáratlanok. Az MNB az elemzések alapján szükség szerint ajánlásokkal ad majd iránymutatást a pénzügyi intézményeknek a kockázatok csökkentése érdekében.

A jegybank ösztönözni fogja a magyarországi pénzügyi intézmények, illetve az általuk kínált termékek zöldebbé tételét is. Az MNB hamarosan pályázatot hirdet meg a felügyelt pénzügyi intézményeknek az ez évi Zöld Pénzügyek Díj elnyerésére. A pályázó piaci szereplõknek be kell majd mutatniuk a környezeti szempontok érvényesítése érdekében tett eddigi és jövõbeni lépéseiket, ezek átláthatóságát, illetve a zöld célokat szolgáló pénzügyi termékeiket, szolgáltatásaikat vagy egyéb döntéseiket. A „Zöld Pénzügyek Díj 2019 nyertese” elismerésrõl szóló döntését az MNB elsõ alkalommal idén szeptemberben hirdeti ki nyilvánosan.

A Zöld Program keretében, a második pillér jegyében a jegybank szerepet vállal a klímabarát pénzügyekkel kapcsolatos oktatás, ismeretterjesztés fejlesztésében. Az MNB – összhangban a G20-ak jegybankjait tömörítõ Pénzügyi Stabilitási Tanács errõl szóló ajánlásával, az Európai Unió formálódó pénzügyi fenntarthatósági csomagjával, illetve a magyar Országgyûlés által tavaly õsszel elfogadott második Nemzeti Éghajlatvédelmi Stratégiájával – aktívan részt vesz a környezeti kockázatok pénzügyi eszközökkel való mérséklésére hivatott hazai és nemzetközi fórumok munkájában is.

A jegybank – elsõ közép-európai résztvevõként – így 2019 januárjában csatlakozott a pénzügyi rendszer zöldebbé tételére létrejött nemzetközi szervezethez (Network for Greening the Financial System, NGFS). Az NGFS-t a világ több vezetõ központi bankja bõ egy éve hozta létre a környezet fenntarthatóságát célzó finanszírozások, beruházások elõmozdítására, illetve a klímaváltozás pénzügyi kockázati hatásainak feltérképezésére.

A program harmadik pilléreként az MNB intézkedéseket hoz saját ökológiai lábnyomának további csökkentése érdekében, s tovább bõvíti saját, a környezeti szempontokra vonatkozó átláthatóságát. A jegybank jelenleg is külsõleg auditált, fejlett környezetvédelmi vezetési hitelesítési rendszert mûködtet, ugyanakkor a továbbiakban erre vonatkozó kampányában meg kívánja szerezni – és folyamatosan fenntartani – a Zöld Iroda minõsítését is.