A hosszú hétvégeken fokozottan gondoskodjunk ingatlanunk biztonságáról!
2019.03.12
A statisztikák szerint a nyaralások idõszakában és a hosszú hétvégeken emelkedik a lakásbetörések száma. Egy nem megfelelõ zárral ellátott ajtót mindössze 15 másodperc alatt képesek kinyitni a betörõk – figyelmeztet a Magyar Biztosítók Szövetsége (MABISZ).

Bár a rendõrségi statisztikák alapján az elmúlt években meredeken csökkent a lakásbetörések száma, az ország egyes részeiben, különösen Budapesten, Pest megyében és Borsodban még mindig sok lakásba törnek be. A biztosítók tapasztalatai alapján a nyári idõszakban és a hosszú hétvégéken a leggyakoribbak a betöréses lopások, amikor az õrizetlenül hagyott és nem megfelelõen védett ingatlanok könnyû célpontjaivá válnak a betörõknek. A leggyakrabban eltulajdonított tárgyak közé a készpénz, az arany ékszer, a laptop, a televízió és a háztartási gépek tartoznak. 

Egy gyengébb minõségû zárral ellátott ajtót nagyjából 15 másodpercbe telik kinyitni egy „gyakorlott” betörõnek. Emellett még számos módja lehet a betörésnek: ablakok, erkélyajtók befeszítése, hengerzár-törés, zár felfúrás vagy extrémebb esetekben fal-, vagy tetõbontás. 

Egy átlagos méretû lakásra már néhány ezer forintos havi díjjal is köthetõ lakásbiztosítás, azonban fontos kihangsúlyozni, hogy ezek a biztosítások nem minden esetben térítenek betöréses lopás esetén. A biztosítók feltételei tartalmazzák, hogy a betörés elleni biztosítást milyen védelmi szint megléte esetén, milyen mértékben vállalják. Magasabb szintû mechanikai, elektronikai védelmi berendezések, riasztók megléte esetén magasabb kártérítési limiteket tartalmazó ingatlanbiztosítási szerzõdés köthetõ. 

Érdemes biztosításkötésnél arra is figyelni, hogy mely vagyontárgyakra nem terjed ki alapesetben a biztosítási védelem, így azokat esetlegesen egy külön szerzõdésben lehet csak biztosítási fedezetbe vonni. Készpénzre például a biztosítók nem minden esetben vállalják a kockázatot, vagy ha igen, akkor csak pár tízezer forintos összegig biztosítják azt, ha nem értéktárolóban tárolják.

Ügyelni kell arra is, hogy egyes vagyontárgyak nem biztosítottak, amennyiben azokat nem megfelelõ helyen – például garázsban, padláson, pincében, melléképületben, nem lakás céljára szolgáló helyiségben, nem állandóan lakott épületben (pl. nyaraló) – tárolják!

A védelmi rendszer kialakításánál általában érdemes a MABISZ által minõsített termékeket elõnyben részesíteni, melyeket szakszerû telepítés, beépítés esetén a minõsítés kategóriáján belül minden biztosító elfogad. (Az ajánlással rendelkezõ termékek listája és besorolása, valamint egy külön Betörésvédelmi tájékoztató is elérhetõ a https://mabisz.hu/lakas/ oldalon.)

A biztosítás megkötése és a mechanikai védelmek beszerelése mellett az alábbi néhány általános megelõzési intézkedést mindenkinek érdemes betartania otthona védelme érdekében:

  • Indulás elõtt mindig gyõzõdjünk meg róla, hogy az ajtók és az ablakok zárva vannak! Fõleg a teraszajtókat, a tetõtéri ablakokat, pinceablakokat nem árt ilyenkor a szokásosnál alaposabban vagy akár többször is megnézni.
  • Az elektronikus riasztórendszert is élesíteni kell
  • A kertben is egyre több értéket tárolnak, melyek kiváló célpontok lehetnek, ezeket is érdemes elzárni.
  • Ha több napra elutazunk, érdemes szomszédot, rokont, barátot megkérni, hogy idõnként ellenõrizze az ingatlant, ürítse ki a postaládát. Segítséget jelenthet egy idõkapcsolóval vezérelt felgyulladó fény is.
  • Nem érdemes a közösségi portálokon közzétenni, hogy nem tartózkodunk otthon, és a lakásunk üresen áll. 

Az átélt személyes traumák és a média megkülönböztetett figyelme következtében a betörések miatti fenyegetettség akár az elemi károkénál is nagyobbnak tûnhet, ám azért a biztosítók adatai szerint az ezen károk utáni kifizetések az összes kárbejelentésnek csak pár százalékát érik el, még a nyaralókat illetõen is. Sokkal inkább jellemzõek a téli fagy, illetve a nyári viharszezon okozta károk. Éppen ezért nem csak a szezon végén a télre, hanem annak kezdetén is érdemes felkészíteni a nyaralót a használatra. Ha a téli felkészítés alapos volt, úgy kisebb eséllyel találja szembe magát a tulajdonos szétfagyott vízcsõvel, feltört, kirabolt nyaralóval. Feltehetõen sok nyaralótulajdonos ezeket a mostani hosszú hétvégén ejti meg, így a kárbejelentések száma is megemelkedhet. 

A jelentõs tavaszi esõzések, illetve a nyári viharok elõtt ellenõrizni kell a tetõszerkezetet, hogy nem csúszott-e el a cserép. A fagy komoly károkat tud okozni a vakolaton és a tetõn, ezért ott is ellenõrizzük az esetleges repedéseket, hibákat. Az ablakok és ajtók átvizsgálása szintén fontos, hogy nem keletkezett-e kár bennünk, rendesen zárnak-e. A kertben szedjük össze a felhalmozódott hulladékot, tisztítsuk ki az ereszcsatornát. A gáz, villany- és vízórák ellenõrzésekor, ha túlzott fogyasztást tapasztalunk, mindenképp hívjunk szakembert.