Ezen a héten komoly károkat okozó, rendkívüli erejű vihar csapott le Magyarországra. A Magyar Biztosítók Szövetsége az első három napra vonatkozóan elkészítette a gyors jelentését, amelynek tanúsága szerint a tagbiztosítókhoz beérkezett kárbejelentések alapján 45.734 lakásban 7 milliárd 526 millió forint kár keletkezett, ami azt jelenti, hogy a lakásokban a vihar átlagosan165 ezer forintnyi kárt okozhatott. A vállalati, ipari, intézményi, önkormányzati vagyonbiztosítási károkat illetően a vihar első három napján 1700 káreseményt jelentettek be, 1 milliárd 941 millió forint értékben.
A héten pusztító vihar következtében a károsultak jellemzően az alábbi károkat jelentették be a biztosítóiknak: vihar, beázás, villámcsapás, villámcsapás másodlagos hatása, jégverés, tetőben, melléképületekben keletkező károk, felhőszakadás okozta károk, redőnyök sérülése, fa rádőlés épületre, fagyasztott élelmiszerek áramszünet miatti megromlása. Országszerte területi megoszlásban a vihar pusztítása kiemelten az alábbi vármegyéket, sújtotta: Hajdú-Bihar, Pest, Szabolcs-Szatmár, Bács-Kiskun, Komárom, Fejér, Békés, Csongrád-Csanád. A vármegyéken belül jellemzően nagy károkat Budapestről, Gyálról, Vecsésről, Debrecenből, Hódmezővásárhelyről, Szegedről, Hajdúszoboszlóról, Alsónémediből, Szentendréről, Biatorbágyról, Vácról, Kecskemétről, Szeghalomról és Orosházáról jelentettek.
A kárbejelentések folyamatosak, a kisebb károkat akár öt munkanapon belül meg tudják téríteni a biztosítók, a milliós nagyságú károk rendezése azonban időt igényel. Mint eddig minden esetben, az idei viharkárokat követően is megfeszített erővel és megnövelt kapacitással igyekeznek a biztosító társaságok segíteni az ügyfeleiken, hogy minél előbb megkezdődhessen a kárrendezés. Az ügyfelek ma már akár online videóbejelentéssel, vagy mobiltelefonon, illetve applikációk segítségével is pillanatok alatt bejelenthetik a kárukat, a hagyományos telefonos vagy személyes ügyintézés mellett. Arra minden esetben figyelni kell, hogy a károsult első lépésként mindent pontosan dokumentáljon videófelvétellel vagy fotóval, a kárbejelentésben pontos adatokat adjon meg a biztosítójának és ha szükséges, csak ezt követően mozdítson el bármit, azt is kizárólag kármentés céljából!
Magyarországon a lakásbiztosítási piacon tizenhárom MABISZ tagbiztosító ajánlatai közül lehet választani, többféle terméktípusból. A Magyar Biztosítók Szövetsége saját honlapján (www.mabisz.hu) részletes lakásbiztosítási útmutatóval segíti az ügyfeleket a tájékozódásban.
Külön tájékoztató készült az elmúlt időben megnövekedett villámcsapások okozta károk megelőzéséről is. Ebben felhívjuk a figyelmet arra, hogy a lakásbiztosítási szerződésben miként lehet ötvözni a biztosítási kockázatokat mind az elsődleges, mind pedig a másodlagos villámkárok, utóbbi esetben jellemzően a túlfeszültség elleni védelemmel.
A Magyar Biztosítók Szövetsége megalakulása óta hangsúlyozza annak fontosságát, hogy mindenki rendelkezzen az adott kockázatokra és fedezetekre szóló lakásbiztosítási szerződéssel.
Európai összehasonlításban kiemelkedő, hogy hazánkban az ingatlanok több mint 70%-a rendelkezik lakásbiztosítással, a lakásbiztosítások pedig valamennyi nagy kárt okozó természeti katasztrófakockázatra fedezetet nyújtanak. Jó hír az is, hogy a magyar állampolgárok egyre tudatosabban választanak lakásbiztosítást.
Magyar Biztosítók Szövetsége
Budapest, 2025. július 11.